Endi 14 yoshga to’lgan barcha hujjatsiz muhojirlar ro’yxatdan o’tishlari, barmoq izlarini taqdim etishlari va yashash manzillarini ko’rsatishlari shart. Ushbu talablarga rioya qilmaganlar 5000 dollargacha jarima yoki olti oygacha qamoq jazosiga hukm qilinishi mumkin.
Rasmiylarning ta’kidlashicha, ushbu chora ilgari to’liq amalga oshirilmagan immigratsiya qonunlariga asoslangan. Maqsad – noqonuniy immigratsiya ustidan nazoratni kuchaytirish va deportatsiya jarayonini tezlashtirish. Ro‘yxatdan o‘tish shakli va uni topshirish tartibi yaqin vaqt ichida USCIS veb-saytida e’lon qilinadi.
Biroq inson huquqlari tashkilotlari bu yangiliklarga xavotir bildirmoqda. Ularning fikricha, bunday reyestrdan mamlakatda ko‘p yillardan beri yashab kelayotgan shaxslarni aniqlash va deportatsiya qilish uchun foydalanish mumkin. Milliy Immigratsiya Huquqiy Markazi (NILC) eslatishicha, bunday ommaviy ro‘yxatga olish oxirgi marta 1940-yilda o‘tkazilgan va u qo‘poruvchilik faoliyatida gumonlanuvchilarni aniqlash uchun ishlatilgan.
Ro’yxatdan o’tmaslik deportatsiyaga olib kelishi mumkin. Rasmiylarning ta’kidlashicha, sudlangan xorijliklar yoki qonunni buzganlar asosiy maqsad bo’lib qoladi.
Shuni ta’kidlash kerakki, ro’yxatga olish talablariga rioya qilmaslik jarima, qamoq yoki ikkalasini ham nazarda tutadigan jinoyatdir. Shuning uchun rasmiy veb-saytlardagi yangilanishlarni diqqat bilan kuzatib borish va agar kerak bo’lsa, yuridik maslahat olish tavsiya etiladi.

Администрация Дональда Трампа запускает новую систему учета нелегальных иммигрантов в США. Теперь все иностранцы без законного статуса обязаны пройти регистрацию, предоставить отпечатки пальцев и указать свой адрес, пишет Associated Press.
Тем, кто проигнорирует требование, грозят штрафы или уголовное преследование, заявили во вторник представители Департамента внутренней безопасности (DHS).
Регистрация или риск депортации
Регистрация будет обязательной для всех, кто находится в стране без законных оснований и достиг возраста 14 лет. Власти заявляют, что реестр создается в соответствии с давними нормами иммиграционного законодательства, которые ранее не применялись в полной мере.
«Невыполнение требований регистрации — это преступление, за которое предусмотрено наказание в виде штрафа, тюремного заключения или и того, и другого», — говорится в официальном заявлении DHS.
Форма для регистрации и порядок ее подачи будут опубликованы на сайте Службы гражданства и иммиграции США (USCIS) в ближайшее время.
Опасения правозащитников
Иммиграционные организации уже выразили обеспокоенность нововведением, заявив, что реестр может быть использован для целенаправленного выявления и депортации людей, которые долгие годы живут в стране.
Национальный центр иммиграционного законодательства (NILC) напомнил, что последний раз правительство США применяло массовую регистрацию иностранцев в 1940 году. Тогда власти использовали эти данные для выявления подозреваемых в подрывной деятельности и национальной угрозе.
Отказ от регистрации может стать основанием для депортации. Власти уже дали понять, что приоритетной целью останутся иностранцы, которые имеют судимости или нарушили закон.