AQSHda Donald Tramp lavozimga qaytganidan beri Osiyo mamlakatlaridan kelgan migrantlarning hibsga olinishi soni keskin oshdi. Bu, ayniqsa, Nyu-York shahrida sezilarli bo‘ldi. Stop AAPI Hate himoya tashkilotining ma’lumotlariga ko‘ra, osiyoliklar avvalgi ma’muriyatga nisbatan taxminan yetti baravar ko‘p hibsga olinmoqda.
Tadqiqot Tramp AQSH prezidentligiga qaytgan 2025-yil 20-yanvardan 2026-yil 10-martgacha bo‘lgan davrni qamrab oladi. Hisobotda Markaziy, Sharqiy, Janubiy va Janubi-Sharqiy Osiyodan, shuningdek, Tinch okeani orollaridan kelgan odamlarning ICYe tomonidan hibsga olinishi tahlil qilindi.
Nyu-York shahri hozirda AQSHda osiyolik migrantlarning hibsga olinishi soni bo‘yicha uchinchi o‘rinda turadi. Faqat Kaliforniya va Texasda ko‘proq hibsga olishlar mavjud. Bu davrda Nyu-York shtatida 1425 nafar osiyolik fuqaro hibsga olingan. Taqqoslash uchun, Bayden ma’muriyati davrida taxminan 205 ta shunday hibsga olishlar bo‘lgan. Xitoy fuqarolari hibsga olinganlarning eng ko‘p sonini tashkil qiladi, bu Nyu-York shahridagi barcha osiyoliklarning 37% ni tashkil qiladi. Keyingi o‘rinda Hindiston va Vetnamdan kelgan immigrantlar bor. O‘zbekiston fuqarolari to‘rtinchi o‘rinda.
Inson huquqlari faollari O‘zbekiston aholisi Xitoy yoki Hindistonga qaraganda ancha kichik ekanligini ta’kidlamoqda. Masalan, Qo‘shma Shtatlarda va butun dunyoda Xitoy fuqarolari O‘zbekiston fuqarolariga qaraganda ancha ko‘p, ammo hibsga olingan O‘zbekiston fuqarolarining foizi juda yuqoriligicha qolmoqda. Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, aholiga nisbatan hibsga olishlar foizi bo‘yicha, O‘zbekiston fuqarolari Qo‘shma Shtatlarda Xitoy fuqarolariga qaraganda ko‘proq hibsga olinadi.
Hisobotda shuningdek, hibsga olingan osiyoliklarning 68 foizi ilgari sudlangan emasligi aytilgan. Bu avvalgi ma’muriyat davridagiga qaraganda deyarli to‘qqiz baravar ko‘p. Bundan tashqari, osiyolik immigrantlar boshqa xorijiy fuqarolarga qaraganda o‘rtacha 46 kun ko‘proq hibsda saqlanadi.
Uzoq muddatlarning sabablaridan biri deportatsiya bilan bog‘liq qiyinchilikdir. Ba’zi mamlakatlar o‘z fuqarolarini qayta qabul qilishda sustlik ko‘rsatmoqda, bu esa odamlarning immigratsiya hibsxonalarida bir necha oy ushlab turilishiga olib keladi. Qo‘shma Shtatlardagi osiyolik tashkilotlar vakillarining aytishicha, migrantlar tobora ko‘proq faqat tashqi ko‘rinishi, aksenti yoki millatiga qarab hibsga olinmoqda. Ularning xabar berishicha, Nyu-York shahridagi ko‘p sonli osiyoliklar yashaydigan mahallalarda immigratsiya polisiyasi reydlari tez-tez sodir bo‘lmoqda.
Tekshiruvlar kuchayganidan so‘ng, advokatlar va immigratsiya bo‘yicha maslahatlarga talab keskin oshdi. Jamoat tashkilotlari «Huquqlaringizni biling» seminarlarini tez-tez o‘tkaza boshladi, migrantlarga tarjimonlar bilan yordam berib, huquqiy yordam ko‘rsatilmoqda.
Inson huquqlari himoyachilari migrantlarga har doim o‘zlari bilan hujjatlarni olib yurishni, advokatsiz hujjatlarga imzo chekmaslikni, hibsga olingan taqdirda o‘z huquqlarini bilishni hamda advokat yoki yaqinlari uchun oldindan aloqa ma’lumotlariga ega bo‘lishni maslahat berishadi.

В США после возвращения Дональда Трампа к власти резко выросло число арестов мигрантов из азиатских стран. Особенно заметно это стало в Нью-Йорке. По данным правозащитной организации Stop AAPI Hate, азиатов начали задерживать примерно в семь раз чаще, чем во время предыдущей администрации.
Исследование охватывает период с 20 января 2025 года, когда Трамп снова стал президентом США, по 10 марта 2026 года. В отчёте анализировались аресты иммиграционной полиции ICE среди выходцев из стран Центральной, Восточной, Южной и Юго-Восточной Азии, а также жителей тихоокеанских островов.
Нью-Йорк сейчас занимает третье место в США по числу арестов азиатских мигрантов. Больше задержаний происходит только в Калифорнии и Техасе. За указанный период в штате Нью-Йорк арестовали 1425 человек с азиатским гражданством. Для сравнения: за похожий период при администрации Байдена было около 205 таких арестов.
Больше всего среди задержанных — граждане Китая. На них приходится 37% всех арестов азиатов в Нью-Йорке. Далее идут выходцы из Индии и Вьетнама. На четвёртом месте оказались граждане Узбекистана.
При этом правозащитники обращают внимание, что население Узбекистана намного меньше населения Китая или Индии. Например, граждан Китая в США и мире значительно больше, чем граждан Узбекистана, однако доля задержаний узбекистанцев остаётся очень высокой. По статистике, если смотреть на количество арестов относительно численности населения, у граждан Узбекистана шансов попасть под задержание в США оказалось больше, чем у китайцев.
Также в отчёте говорится, что 68% задержанных азиатов ранее не имели судимостей. Это почти в девять раз больше, чем во времена предыдущей администрации. Кроме того, мигрантов азиатского происхождения держат под стражей в среднем на 46 дней дольше, чем других иностранцев.
Одной из причин долгого содержания под арестом называют проблемы с депортацией. Некоторые страны не спешат принимать обратно своих граждан, поэтому люди месяцами остаются в миграционных центрах.
Представители азиатских организаций в США заявляют, что мигрантов всё чаще задерживают только из-за внешности, акцента или происхождения. По их словам, в районах Нью-Йорка, где живёт много азиатов, участились рейды миграционной полиции.
После усиления проверок резко вырос спрос на юристов и иммиграционные консультации. Общественные организации начали чаще проводить семинары «Знай свои права», помогать мигрантам переводчиками и оказывать юридическую поддержку.
Правозащитники советуют мигрантам всегда носить с собой документы, не подписывать бумаги без адвоката, знать свои права при задержании и заранее иметь контакты юриста или близких людей на случай ареста.