Челябинскда мигрантларга арча бозорлари ва қурилиш майдончаларида чақирув қоғози тарқатилди.
Челябинскда арча бозоридаги муҳожирларга ҳарбий хизматга чақирув қоғози берилди, деб хабар қилган вилоят Ички ишлар вазирлиги ўз сайтида.
Хабарда Миграция бошқармаси ходимлари ҳарбий комиссарлик вакиллари билан биргаликда Россия Миллий гвардияси кўмагида қурилиш объектлари, шунингдек, арча ва пиротехника воситалари сотиладиган жойларда рейдлар ўтказган. Россия фуқаролигини олган ва шунинг учун ҳарбий рўйхатга олиниши керак бўлган муҳожирларга чақирув қоғозлари топширилган.
Бундан ташқари, Россияда ноқонуний бўлган икки нафар хорижлик мамлакатдан мажбуран чиқариб юборилган. Яна икки муҳожирнинг қолиш муддати қисқартирилди. Уларга чиқиб кетиш учун уч кун муҳлат берилди, шундан сўнг улар депортация қилинади.
Аввалроқ Санкт-Петербургда 11 нафар муҳожирга тантанали равишда фуқароликни қабул қилиш маросимида ҳарбий комиссариатга  чақирув қоғозлари ҳам берилган эди.
Август ойида Президент ҳузуридаги Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаш (СПЧ) аъзоси Кирилл Кабанов ҳарбий хизматга рўйхатдан ўтиш ва Россия армиясида хизмат қилишдан бош тортган муҳожирларни олинган фуқароликдан маҳрум қилиш кераклигини айтган эди. Унинг айтишича, Россияда Қуролли Кучларни обрўсизлантириш ва миллий хавфсизликка таҳдид солувчи ҳаракатлар учун олинган фуқароликдан маҳрум этишга рухсат берувчи қонун мавжуд.

В Челябинске мигрантам раздали повестки на елочных базарах и стройках.
В Челябинске мигрантам раздали повестки в военкомат на елочном базаре. Об этом сообщило региональное МВД на своем сайте.
Как сообщило ведомство, сотрудники Управления по вопросам миграции совместно с представителями военкомата и при поддержке Росгвардии провели рейды на стройках, а также в местах торговли елками и пиротехникой. Повестки вручались мигрантам, вступившим в российское гражданство и подлежащим в связи с этим постановке на воинский учет.
Кроме того, двух иностранцев, находящихся в России незаконно, решили принудительно выдворить из страны. Еще двум мигрантам сократили срок пребывания. Для выезда за границу им дали три дня, по истечении которых мужчин депортируют.
Ранее в Санкт-Петербурге торжественную церемонию вступления в гражданство для 11 выходцев из стран ближнего зарубежья совместили с вручением повесток. Мероприятие прошло в здании УМВД России по Калининскому району города. Присягнувшие на верность России граждане поклялись соблюдать Конституцию и другие законы страны, им выдали повестки о постановке на воинский учет.
В августе член Совета по правам человека при президенте (СПЧ) Кирилл Кабанов заявил, что мигрантов нужно лишать приобретенного гражданства за отказ становиться на воинский учет и проходить службу в рядах Российской армии. Он напомнил, что в России уже действует закон, позволяющий лишать приобретенного гражданства за дискредитацию Вооруженных сил и за действия, угрожающие национальной безопасности.