Иш берувчи 36 нафар Ўзбекистон фуқаросини иш мавсуми тугаганидан кейин иш ҳақини тўлаб беришни ваъда қилиб, алдаган.
14 октябр куни Ташқи меҳнат миграцияси агентлигининг Волгоград шаҳридаги ваколатхонасига Россиянинг Астрахан вилоятининг Камизяк туманида ишлаб келган 36 нафар Ўзбекистон фуқаролари иш ҳақларини ундиришда ёрдам сўраб мурожаат қилишди. Бу ҳақда АВТМнинг Волгограддаги вакили Ш.Каттахонов маълум қилган.
Мурожаатни ўрганиш жараёнида маълум бўлишича, иш берувчи Э.А. фуқароларга иш ҳақини иш мавсуми охирида тўлаб беришни ваъда қилиб, 6-8 ой давомида тўламаган.
Фуқаро Э.А. иш мавсуми тугагач, 14 октябр куни Ўзбекистонга Ўзбекистон поезди чипталарини сотиб олиб, Оқсарой вокзали яқинида жойлашган банкоматлардан нақд пул ечиб, иш ҳақини тўлашини ваъда қилган.
13 октябр куни Ўзбекистон фуқаролари темир йўл вокзалига келган, бироқ иш берувчи кўрсатилган жойга келмаган.
16 октябр куни Волгограддаги ПАВТМ ходимлари жабрланганларга ёрдам кўрсатиш учун Астрахан вилоятига жўнаб кетишди. Улар билан бўлиб ўтган учрашувда маълум бўлишича, иш берувчи уларни кунига 11 соат, ҳафтасига етти кун ишлашга мажбурлаган. Ҳатто бутун инфратузилма (фуқаролар яшаши учун бино, кўчат етиштириш учун иссиқхона) муҳожирларнинг қўли билан қурилган.
Иш берувчи, шунингдек, ойига 8500 рубл миқдорида иш ҳақи беришга келишилган меҳнат шартномаларини тузган. 19 нафар фуқаронинг ҳужжатлари (патент, вақтинчалик прописка) муддати ўтган, қолган 17 нафар фуқаронинг ҳужжатларининг амал қилиш муддати 20 октябрда тугайди.
Иш берувчи Э.А. билан телефон орқали мулоқот ўтказилганда у Ўзбекистон фуқароларидан қарзи йўқлиги, барча иш ҳақи жадвалга мувофиқ тўлиқ тўлангани ҳақида маълум қилган.
Бироқ, фуқароларнинг банк карталарига тўловлар тарихини текширилганда ушбу маблағлар бир фуқародан ўтказилганлиги ва меҳнат шартномасига мос келмаслиги, иш ҳақи сифатида қайд этилмагани аниқланган.
ПАВТМ ходимлари томонидан Камизяк тумани прокурори А.Глуховский билан учрашув ташкил этилиб, у Ўзбекистон фуқароларига ёрдам кўрсатишга тўлиқ тайёрлигини маълум қилди.
Шунингдек, адвокат билан учрашув ташкил этилди, у билан Астрахан вилояти прокурори, Астрахан вилояти Ички ишлар вазирлигининг Бош бошқармаси, Астрахан вилояти меҳнат инспекцияси ва инсон ҳуқуқлари бўйича вакилига ариза топширилди. Астрахан вилояти.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 725-сонли қарорига асосан ягона моддий ёрдам кўрсатиш ва Ўзбекистонга авиачипталар сотиб олиш учун фуқаролардан аризалар олинди.

Работодатель обманывал 36 узбекистанцев, обещая выплатить зарплату после окончания рабочего сезона.
14 октября в представительство Агентства по внешней трудовой миграции в Волгограде поступило обращение от 36 граждан Узбекистана, работавших в Камызякском районе Астраханской области России, с просьбой оказать содействие по взысканию заработной платы. Об этом UzNews.uz сообщил представитель АВТМ в г. Волгограде Ш. Каттаханов.
В ходе изучения обращения выяснилось, что работодатель Э. А. не выплачивал заработную плату гражданам в течение 6-8 месяцев, обещая выплатить ее в конце отработанного сезона.
По истечении рабочего сезона гражданин Э. А. купил узбекистанцам ж/д билеты на 14 октября до Узбекистана и заверил, что выплатит зарплату, сняв наличные деньги с банкоматов, расположенных у вокзала Аксарай.
13 октября граждане Узбекистана прибыли на ж/д вокзал, однако работодатель не явился на указанное место.
16 октября сотрудники ПАВТМ в Волгограде выехали в Астраханскую область для оказания помощи пострадавшим. В ходе встречи с ними выяснилось, что работодатель заставлял их работать по 11 часов в сутки без выходных, вся инфраструктура (балаган-бараки для проживания граждан, теплица для выращивания саженцев) по требованию Э. А. была построена ими.
Также работодатель заключил трудовые договора с заработной платой 8 500 рублей в месяц. У 19 граждан были просрочены документы (патент, временная регистрация), у остальных 17 граждан срок действия документов истекает 20 октября.
С работодателем Э. А. был проведен телефонный разговор, в ходе которого он сообщил, что не имеет никаких задолженностей перед гражданами Узбекистана, и вся заработная плата была выплачена согласно графику в полном размере.
Однако в ходе проверки истории платежей на банковскую карту граждан было выявлено, что денежные средства переводились от некоего гражданина и не соответствовали трудовому договору, а также не были зафиксированы как заработная плата.
Сотрудники ПАВТМ организовали встречу с прокурором Камызякского района А. Глуховским, который заявил о полной готовности в оказании помощи гражданам Узбекистана.
Также была организована встреча с адвокатом, с которым было оформлено заявление прокурору Астраханской области, ГУ МВД Астраханской области, Трудовой инспекции Астраханской области и представителю по правам человека по Астраханской области.
У граждан были взяты заявления для предоставления единой финансовой помощи и покупки авиабилетов до Узбекистана согласно постановлению Кабинета министров РУз №725.