Сўнгги маълумотларга кўра, шаҳарда 20 киши гиёҳвандлик моддасидан заҳарланган.
Россия Ички ишлар вазирлиги расмий вакили Ирина Волк Астраханда 20 кишини заҳарлаган дори воситаларини сотишда гумон қилинган уч нафар хорижликни қўлга олинганини маълум қилган.
Россия ИИВ ҳудудий бош бошқармасининг наркотик моддаларнинг ноқонуний айланишига қарши кураш бошқармаси ходимлари гумонланувчиларнинг шахсини аниқлади. Улар Қирғизистон, Ўзбекистон ва Тожикистон республикаларининг уч нафар фуқароси бўлиб чиқди. Улар Ставропол ўлкасида ушланиб, Астраханга олиб кетилган.
Волк хабарига кўра, тиббиёт муассасасидан 20 нафар астраханлик номаълум моддадан заҳарланиш белгилари билан реанимация бўлимига ётқизилгани ҳақида маълумот олган. Жабрланувчилар бир кун олдин синтетик гиёҳванд моддаларни истеъмол қилгани аввалроқ аниқланган эди.
Ушбу фактлар асосида Россия Федерацияси Жиноят кодексининг 228-моддаси 3-қисми “а” банди (Гиёҳвандлик воситалари, психотроп моддалар ёки уларнинг аналогларини ноқонуний сотиш) назарда тутилган жиноят асосида жиноий иш қўзғатган.
Жиноий тергов доирасида зарурий экспертизалар, жумладан, генетик экспертиза тайинланди. Воқеа сабабларига ойдинлик киритилмоқда. Бундан ташқари, полиция жиноятчиларнинг  шерикларини, шунингдек, ҳаёт учун хавфли бўлган тақиқланган моддаларни ишлатиши мумкин бўлган бошқа шахсларни аниқламоқда. Гиёҳванд моддаларни ноқонуний муомаладан бутунлай чиқариб ташлаш чоралари кўрилмоқда.
Аввалроқ Соғлиқни сақлаш вазирлиги 17-20 ноябр кунлари орасида С.М. Киров номли касалхонага 19 нафар бемор гиёҳвандлик ва психотроп препаратлардан заҳарланиш белгилари билан ётқизилганини хабар берган. Касалхонада дори воситаларидан заҳарланган 17 нафар бемор даволанмоқда. Улардан 6 нафарининг аҳволи оғир, 11 нафарининг аҳволи ўртача оғирликда эканини маълум қилинган.

По последним данным, в городе 20 человек отравились наркотическим веществом.
Сотрудники МВД задержали троих иностранцев, которых подозревают в сбыте наркотиков, которыми отравились 20 человек в Астрахани. Об этом сообщила в официальный представитель МВД России Ирина Волк.
При проведении оперативно-разыскных мероприятий сотрудники управления по контролю за оборотом наркотиков регионального главка МВД России установили подозреваемых. Ими оказались трое граждан республик Кыргызстан, Узбекистан и Таджикистан. Их задержали в Ставропольском крае и доставили в Астрахань.
По словам Волк, в УМВД России по региону из медучреждения поступила информация о госпитализации в реанимационное отделение 20 жителей Астрахани с признаками токсического отравления неустановленным веществом. Предварительно установлено, что потерпевшие накануне употребляли синтетические наркотики.
“По данным фактам следователем отдела по расследованию преступлений, совершенных в сфере информационно-телекоммуникационных технологий, незаконного оборота наркотиков и в сфере экономики следственного управления УМВД России по городу Астрахани возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного п. “а” ч. 3 ст. 228. 1 УК РФ (незаконный сбыт наркотических средств, психотропных веществ или их аналогов)”, – добавила представитель ведомства.
В рамках расследования уголовного дела назначили необходимые экспертизы, в том числе генетическую. Обстоятельства произошедшего уточняются. Кроме того, полицейские устанавливают соучастников противоправной деятельности, а также других лиц, кто мог употребить опасные для жизни запрещенные вещества. Принимаются меры к полному изъятию наркотиков из незаконного оборота.
Ранее в Минздраве сообщили, что в период с 17 по 20 ноября в ГКБ №3 имени С.М. Кирова поступили 19 больных с признаками отравления наркотическими и психотропными препаратами. В больнице на лечении находятся 17 пациентов с отравлениями наркотическими веществами. Из них в тяжелом состоянии 6 человек, 11 пациентов – в состоянии средней степени тяжести в общей палате.​​