Россиянинг Владимир вилояти транспортда линия бўлими жума куни ўзбекистонликлар кетаётган автобус ва йўловчи поезди иштирокидаги йўл-транспорт ҳодисасида жабрланган чет элликларга нисбатан ноқонуний миграция иши бўйича жиноий иш қўзғатди. Бу ҳақда “Интерфакс” хабар қилди.
“РФ ЖК 322-модда 1-қисм (Ноқонуний миграцияни ташкил этиш) бўйича жиноий иш қўзғатилди”, – деди агентлик суҳбатдоши.
“Сафар ташкилотчиси аниқланди, у – 1981 йилда туғилган Қозоғистон Республикаси фуқароси”, – дея қўшимча қилган полиция вакили.
Унинг сўзларига кўра, РФ ЖКнинг мазкур моддаси бўйича кўзда тутилган энг кўп жазо муддати 7 йилгача озодликдан маҳрум этиш ҳисобланади.
Очилган жиноий иш доирасида тергов тадбирлари олиб борилмоқда.
Йўловчи автобуси ва «Санкт-Петербург – Нижний Новгород» йўналишида қатновчи поезд тўқнашуви 6 октябрга ўтар кечаси Владимир вилоятининг Петушинский туманида Покров станцияси ҳудудидаги темир йўл ўтиш жойида содир бўлди.
Дастлабки маълумотларга кўра, автобусда 57 йўловчи ва ҳайдовчи бўлган. Қозоғистон ТИВ матбуот хизмати маълумотларига кўра, автобусда 55 нафар Ўзбекистон фуқароси ва икки нафар ҳайдовчи, Қозоғистон фуқаролари бўлган, ҳайдовчилардан бири ҳаётдан кўз юмган.
ЙТҲ натижасида жабрланмаган 17 нафар ўзбекистонликка нисбатан эса РФ Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 18.8-модда 1.1-банди бўйича (чет эл фуқароси томонидан Россия Федерацияси бўлиш режимининг бузилиши) маъмурий жавобгарлик тўғрисида баённома тузилди.

Владимирский линейный отдел на транспорте возбудил уголовное дело по факту незаконной миграции иностранных граждан, пострадавших в ДТП с участием автобуса и поезда в пятницу, сообщили «Интерфаксу» в Приволжском УТ на транспорте.
«Уголовное дело возбуждено по ст. 322.1 УК РФ (Организация незаконной миграции)», — сообщил собеседник агентств.
«Установлен организатор поездки — это гражданин республики Казахстан 1981 г.р.», — добавил представитель полиции.
По его словам, максимальное наказание, предусмотренное по данной статье УК РФ, — лишение свободы на срок до 7 лет.
В рамках возбужденного уголовного дела проводятся следственно-оперативные мероприятия.
Столкновение пассажирского автобуса и поезда сообщением «Санкт-Петербург — Нижний Новгород» произошло в ночь на 6 октября в Петушинском районе Владимирской области на железнодорожном переезде в районе станции Покров.
Всего в автобусе, по предварительным данным, находились 57 пассажиров и водитель. По информации пресс-службы МИД Казахстана, в автобусе были 55 граждан Узбекистана и два водителя, граждане Казахстана, один из которых погиб.
По последним данным, в аварии погибли 17 человек, трое находятся в больнице.
В отношении 17 иностранных граждан, не пострадавших в результате ДТП на железнодорожном переезде станции Покров Петушинского района Владимирской области, составлены протоколы об административном правонарушении по ч. 1.1 ст. 18.8 КоАП РФ (нарушение иностранным гражданином режима пребывания в Российской Федерации).