Rossiyada migrantlarni jamoat transporti haydovchisi sifatida ishga yollashni taqiqlash kadrlar yetishmovchiligiga olib kelishi va soha rivojini sekinlashtirishi mumkin. Bu haqda shu soha vakillari Davlat Dumasi deputati Sergey Mironovning taklifiga javobida aytib o‘tildi.
Migratsiya siyosati va ishga yollash bo‘yicha ekspert, “Migrant servis” dasturi ijrochi direktori Andrey Kladovning fikricha, bunday chora mintaqalardagi iqtisodiy vaziyatni yaxshilamaydi. Sankt-Peterburgda haydovchilar yetarli emas va taqiq muammoni yanada kuchaytiradi. Kladovning ta’kidlashicha, migrantlar shunchaki chakana savdo, qurilish, mehmonxona va restoran biznesi, sanoat kabi boshqa muhim tarmoqlarga o‘tadi.
“Transportda ishlashni taqiqlash bu sohada ishchilar yetishmasligiga olib keladi va logistika sohasida muammolarni keltirib chiqaradi, transport kompaniyalari ustidan xavfsizlik va nazorat masalalarini hal qilish kerak, lekin taqiqlarni joriy qilmaslik kerak”, deb ta’kidlaydi Kladov.
Uning qo‘shimcha qilishicha, birinchi navbatda mehnat qonunchiligiga rioya etilishi ustidan nazoratni kuchaytirish hamda texnika va haydovchilarni smena oldidan tekshirish zarur.
Shahar mehnat va bandlik qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2023 yilda Sankt-Peterburgda migrantlar soni bo‘yicha yetakchi tarmoqlar ma’muriy faoliyat va tegishli xizmatlar (64,6 ming kishi, sohada ishlaydiganlarning umumiy sonining 18,5%) bo‘ldi, ikkinchi o‘rinda qurilish (62 ,3 ming kishi, 17,8%), qayta ishlash (52 ming kishi, 14,8%), savdo (38,6 ming kishi, 11%) va transport (35,1 ming kishi, 10%) bo‘lgan edi.
Deputat Sergey Mironov 10 may kuni Moyka daryosida avtobusning daryoga qulashi oqibatida 7 kishi halok bo‘lgan fojiadan so‘ng migrantlarning transport va ta’lim sohasida ishlashini taqiqlashni taklif qildi. Uning fikricha, ruslarni ushbu sohada ishlashi uchun “munosib maosh” bilan ta’minlash lozim ekan.

Запрет нанимать мигрантов водителями общественного транспорта в РФ может обернуться острым дефицитом кадров в отрасли и остановить её развитие, уверены участники рынка.
Ранее о внесении соответствующего законопроекта заявил депутат Госдумы Сергей Миронов.
Радикальная инициатива не принесёт положительных результатов для экономики региона, Петербург и без этого нововведения находится в остром дефиците линейных кадров, убеждён эксперт по миграционной повестке и найму персонала, исполнительный директор приложения “Мигрант Сервис” Андрей Кладов.
“Будет запрет на работу в транспорте — трудовые мигранты уйдут в другие отрасли, где не менее необходимы: ретейл, строительство, HoReCa, промышленность. Важно решать проблему, а не устранять симптомы путём громких заявлений, обратить внимание на безопасность транспортной отрасли, а не запреты, которые создадут пробоину в логистике, транспортной отрасли”, — считает Кладов.
Он пояснил, что в первую очередь необходимы реализация мер контроля за транспортными компаниями, соблюдением норм рабочего законодательства и контроль предрейсовых проверок техники и водителей. Представитель компании отметил, что Петербург лидирует по трудоустройству иностранных граждан на водительские должности.
Как следует из данных, которые предоставил “Деловому Петербургу” городской комитет по труду и занятости, в 2023 году лидирующей сферой по числу мигрантов стала административная деятельность и сопутствующие услуги (64,6 тыс. человек, доля мигрантов в отрасли — 18,5%), на втором месте идёт строительство (62,3 тыс. человек, 17,8%), далее — обрабатывающие производства (52 тыс., 14,8%), торговля на четвёртом месте (38, 6 тыс. человек, 11%), а транспорт лишь замыкает первую пятёрку отраслей по числу мигрантов (35,1 тыс., 10%).
С инициативой запретить мигрантам работать на транспорте и в образовании ранее выступил депутат Госдумы, лидер партии “Справедливая Россия — за правду” Сергей Миронов. Чтобы привлекать на работу россиян, по его мнению, “просто адекватные деньги надо платить”. Поводом для подготовки соответствующего законопроекта эсеров послужила трагедия на Мойке 10 мая, где при падении в реку автобуса с пассажиром погибли 7 человек.