1 iyuldan boshlab ayrim chegara o‘tish joylarida migrantlarga xorij fuqarosi haqidagi barcha kerakli ma’lumotlarni o‘z ichiga olgan raqamli profil kartalari beriladi.
Bu haqda Rossiya Ichki ishlar vazirligi rahbarining birinchi o‘rinbosari, general-polkovnik Aleksandr Gorovoy “Комсомольская правда” radiosi efirida xabar berdi.
Unda barmoq izlari, roʻyxatdan oʻtilgan joy, patentlar, mehnat shartnomalari muddati, imtihondan oʻtish, tibbiy ko‘rikdan oʻtish va hokazolar bo‘ladi, – degan Gorovoy.
Uning soʻzlariga koʻra, agar 2026-yilda hukumat barcha chegara oʻtkazish punktlarida kunlik ish rejimini uzaytirish toʻgʻrisida qaror qabul qilmoqchi boʻlsa, unda tegishli chora-tadbirlar butun mamlakat hududini qamrab olish uchun kengaytiriladi.

С 1 июля на некоторых приграничных переходах мигрантам будут вручать карточки цифрового профиля, где будет содержаться вся необходимая информация об иностранном гражданине. Об этом в эфире радио «Комсомольская правда» рассказал первый замглавы МВД России генерал-полковник Александр Горовой.
«Там и отпечатки пальцев, место регистрации, патенты, сроки заключения трудовых соглашений, сдача экзамена, прохождение медицинских процедур и так далее», — заявил Горовой.
По его словам, если в 2026 году власти собираются принять решение о пролонгации в виде ежедневной работы по всем пунктам пограничного перехода, то соответствующие действия будут расширять на территорию всей страны.
Кроме того, Горовой рассказал о работе реестра нелегальных мигрантов, где будут отражаться персональные данные иностранцев. Сам реестр планируется обновлять четыре раза в сутки.