Qonunchilik faoliyati boʻyicha hukumat komissiyasi Rossiya Federatsiyasiga kvota boʻyicha kelgan mehnat muhojirlarini rus tili imtihonidan ozod qiluvchi tuzatishlarni maʼqulladi, deb xabar bergan TASS.
“Xorijiy fuqarolarning huquqiy maqomi toʻgʻrisida”gi qonunning 15 va 18-moddasiga oʻzgartirishlar kiritish loyihasi Taʼlim va fan vazirligi tomonidan ishlab chiqilgan. Hujjat hukumat tomonidan belgilangan kvota doirasida ishlash uchun ruxsatnoma olgan migrantlarni imtihon topshirishdan ozod qiladi. Rus tili imtihonidan tashqari, ularning tarix va Rossiya qonunchiligi asoslari bo‘yicha bilimlari ham tekshirilmaydi.
Agentlik maʼlumotlariga koʻra, hukumat mehnat muhojirlari uchun 2025-yilda 234 958 ta ruxsatnoma kvotasi belgilagan.
2014-yildan boshlab ishlash uchun ruxsatnoma (патент), yashash uchun ruxsatnoma (ВНЖ) va Rossiya fuqaroligini olishni istagan chet elliklar rus tili, qonunchilik asoslari va mamlakat tarixidan imtihon topshirishlari shart.
Shu yilning aprel oyidan Rossiyada ham migrant bolalarni maktablarga qabul qilishning yangi qoidalari kuchga kirdi. Endi ular rus tilidan imtihon topshirishlari kerak, aks holda maktabga qabul qilinmaydi.
14-may kuni Davlat Dumasi raisi Vyacheslav Volodin ushbu imtihonning birinchi natijalarini sarhisob qildi. Unga ko‘ra, test sinovlariga yoziladigan 1762 nafar bolaning 81 foiziga hujjatlarini qabul qilish rad etilgan. Imtihonga jami 335 nafar ishtirokchi qabul qilingan bo‘lib, ulardan atigi 44 nafari imtihon topshirish uchun kelgan va faqat 27 nafari topshiriqni bajargan.

Правительственная комиссия по законопроектной деятельности одобрила поправки, которые освобождают трудовых мигрантов, прибывших в РФ по квоте, от экзамена по русскому языку. Об этом пишет ТАСС.
Проект поправок в статью 15 и статью 18 закона «О правовом положении иностранных граждан» разработало Минобрнауки. Документ освобождает от сдачи экзаменов тех мигрантов, чье разрешение на работу оформлено в рамках квоты, установленной правительством. Кроме экзамена по русскому они также будут освобождены от проверки знаний по истории и основам российского законодательства.
По данным агентства, на 2025 год правительством установлена квота в количестве 234 958 разрешений для трудовых мигрантов.
С 2014 года иностранцы, которые хотят получить рабочий патент, вид на жительство и гражданство РФ, обязаны сдать экзамен по русскому языку, основам законодательства и истории страны.
С апреля этого года в России также вступили в силу новые правила приема в школы детей-мигрантов. Теперь они должны сдавать экзамен на знание русского языка, иначе их не зачислят в российскую школу.
14 мая председатель Госдумы Вячеслав Володин подвел первые итоги этого экзамена. По его словам, из 1762 записавших на тестирование детей 81% было отказано в принятии документов. Всего до экзамена допустили 335 человек, из них сдавать пришли только 44 ребенка, а с заданиями справились лишь 27.