2023 йил  1 майдан бошлаб Ўзбекистон банкларига юридик шахслар ва якка тартибдаги тадбиркорлар учун масофадан ҳисобварақ очишга рухсат берилади.
Шу билан бирга, муассислари Ўзбекистон резиденти бўлган юридик шахслар ва якка тартибдаги тадбиркорлар учун ва аризачини масофадан туриб идентификация қилиш учун шароитлар мавжуд бўлган тақдирдагина ҳисоб рақамлари масофадан очилиши мумкин.
Шунингдек, 2023 йил 1 майдан бошлаб юридик шахсларга электр энергияси, табиий газ, иссиқ сув, ичимлик суви таъминоти, канализация ва телекоммуникация хизматларини кўрсатиш бўйича шартномалар, улардан фойдаланиш бўйича ҳисоботларни электрон шаклда расмийлаштиришга рухсат берилди. Кейинги давр учун шартнома қиймати бўйича бир марталик ва даврий ҳужжатларни расмийлаштириш ҳам мумкин бўлади. Бу ҳақда Podrobno.uz хабар берди.

Банкам Узбекистана с 1 мая 2023 года разрешат дистанционно открывать счета юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям.
При этом дистанционно счета могут открываться только тем юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям, учредители которых являются резидентами Узбекистана, и при наличии необходимых условий дистанционной идентификации заявителя.
Кроме того, с 1 мая 2023 года власти разрешили юридическим лицам оформление в электронной форме договоров по обеспечению электроэнергией, природным газом, горячей водой, питьевым водоснабжением, оказанию услуг канализации и телекоммуникации, отчетов об их потреблении, разовых и периодических документов по договорной величине на очередной период. Об этом сообщает корреспондент Podrobno.uz со ссылкой на соответствующее постановление президента.