2025-yilda Rossiyadagi mehnat migrantlari soni 10 foizga kamaydi va 6,3 milliondan 5,7 milliongacha tushdi. O‘zbekiston fuqarolari orasida esa chiqib ketish yanada sezilarli bo‘ldi: bir necha yil oldin Rossiyada 1,8 million kishi ishlagan bo‘lsa, bugungi kunda ularning soni 1,3 millionga kamaydi. Mutaxassislar va migrantlarning o‘zlari asosiy sabablarni qonunchilikning qattiqlashishi, iqtisodiy turg‘unlik va xavfsizlikka tahdidlarning ortishi bilan bog‘laydi.
Migrantlarni urushga yollashga urinish eng dolzarb muammolardan biri. Muhojirlarning xabar berishicha, Mudofaa vazirligi bilan shartnoma imzolash evaziga ularga fuqarolik va katta pullar va’da qilinadi, ammo aslida ko‘pchilik jang maydonida «go‘sht hujumlari» qurboni sifatida qolib ketadi. Moskva ayeroportida ushlab qolingan samarqandlik 35 yoshli Said boshdan kechirganlarini, kameralarsiz kichik xonaga olib ketilganini shunday hikoya qilgan:
«FSB xodimi menga: «Yoshing nechada? Nega fuqarolikni olmaysan? Variantlar bor», dedi. Bu psixologik hiyla. Men unga: «Yo‘q, men bunaqa o‘yinlarni o‘ynamayman», dedim.»
Bu voqeadan so‘ng, Said O‘zbekistonga qaytishni tanlagan. Inson huquqlari faollarining so‘zlariga ko‘ra, Rossiya Markaziy Osiyodan hamshira sifatida ayol mahbuslarni yollashni ham boshlagan.
Rossiyada ishlash o‘zining moliyaviy qiymatini yo‘qotmoqda. O‘zbekistonning yalpi ichki mahsuloti 2023-yilda 102 milliard dollarni tashkil etgan bo‘lsa, 2025-yilga kelib u 147 milliard dollarga o‘sib, xususiy sektorda yangi ish o‘rinlarini yaratdi. Shu bilan birga, Rossiya iqtisodiyotida sanoat ishlab chiqarishining kamayishi va iste’molchilar talabining pasayishi kuzatilmoqda. «Uyda ijara haqi yoki patent to‘lamaysiz va eng muhimi, tinch bo‘lasiz», deb ta’kidlaydi Said.
Rossiyada qolganlar uchun maishiy millatchilik dolzarb muammoga aylanib bormoqda. 16 yil Moskvada yashagan Anvar beshinchi sinfda o‘qiydigan o‘g‘lining hikoyasini aytib bergan. Migrantning farzandi yaqin do‘sti u bilan do‘stlashishdan bosh tortganini ma’lum qilgan.
«Bola o‘g‘limga: «Abdulloh, men sen bilan do‘st bo‘lmayman. Bilsam, sen o‘zbek ekansan, men seni rus deb o‘ylagandim», degan. Siz bu yerda mehmon ekanligingizni bilishingiz kerak. Ular sizni hech qachon o‘ziniki deb qabul qilmaydi».
Hukumat bosimi faqat kuchaymoqda: «nazorat ostidagi shaxslar» reyestri joriy etildi, migrantlarning farzandlarini maktablarga joylashtirish tobora qiyinlashib bormoqda va Moskvada migrantlarni kuzatuv ilovasi joriy etildi. Huquq himoyachisi Valentina Chupik migrantlarning «sifati» yomonlashganini ta’kidlab, malakali ishchilar Yevropaga ketib, kelayotganlar faqat «eng umidsiz» 45 yoshdan oshgan yoki tajribasiz yoshlar ekanini aytadi.
Kelajak yanada xavotirli bo‘lishi mumkin. 2027-yilga kelib, migrantlardan nafaqat o‘zlari, balki barcha qaramog‘idagi oila a’zolari uchun ham oldindan patent to‘lashni talab qiluvchi tuzatishlar kuchga kirishi mumkin. Rossiya amaldorlari, «migrantlar o‘z vazifalarini bajarib bo‘lgach, darhol mamlakatni tark etishi kerak», degan fikrni ko‘proq aytishmoqda.

В 2025 году число трудовых мигрантов в России сократилось на 10%, упав с 6,3 млн до 5,7 млн человек. Среди граждан Узбекистана отток стал еще более заметным: если несколько лет назад в РФ трудились 1,8 млн человек, то сегодня их число сократилось до 1,3 млн. Эксперты и сами мигранты называют главными причинами «закручивание гаек» в законодательстве, экономическую стагнацию и растущие риски безопасности.
Одной из самых острых проблем стала попытка вербовки иностранцев на войну в Украине. Мигранты сообщают, что в обмен на подписание контракта с Минобороны им обещают гражданство и высокие выплаты, однако на деле многие оказываются в зоне боевых действий в качестве участников «мясных штурмов».
35-летний уроженец Самарканда Саид рассказал о своем опыте в московском аэропорту, где его завели в подсобное помещение без камер:
«Сотрудник ФСБ говорит мне: «Сколько тебе лет, а почему ты гражданство не получишь? Есть варианты». Это психологические маневры. Я сказал ему: «Нет, я в такие игры не играю»».
После этого случая Саид предпочел вернуться в Узбекистан, заявив пограничникам: «Спасибо, что ускорили процесс». По данным правозащитников, Россия также начала вербовать женщин-заключенных из Центральной Азии в качестве санитарок.
Работа в России теряет финансовый смысл. Если в 2023 году ВВП Узбекистана составлял 102 млрд долларов, то к 2025 году он вырос до 147 млрд, создавая новые рабочие места в частном секторе. В то же время российская экономика демонстрирует спад промышленного производства и падение потребительского спроса. «У себя дома вы не платите ни за жилье, ни за патенты, а самое главное — находитесь в безопасности», — отмечает Саид, подчеркивая, что зарплаты в крупных городах Узбекистана стали сопоставимы с российскими.
Для тех, кто остается в России, острой проблемой становится бытовой национализм. Анвар, проживший в Москве 16 лет, рассказал историю своего сына-пятиклассника, с которым отказался дружить близкий друг:
«Мальчик сказал моему сыну: «Абдуллох, я с тобой дружить не буду. Оказывается, ты узбек, я думал, что ты русский». Нужно понимать, что ты тут в гостях. Они никогда не будут принимать тебя за своего».
Давление со стороны государства только усиливается: введен реестр «контролируемых лиц», детей мигрантов все сложнее устроить в школы, а в Москве внедрено приложение для слежки за перемещениями. Правозащитница Валентина Чупик отмечает, что «качество» мигрантов ухудшилось: квалифицированные кадры уезжают в Европу, а в Россию едут либо «самые отчаянные» старше 45 лет, либо неопытная молодежь.
Прогнозы на будущее остаются тревожными. К 2027 году в силу могут вступить поправки, обязывающие мигрантов платить авансовые налоги не только за себя, но и за всех членов семьи на иждивении. Как заявляют российские власти, «мигрант должен немедленно покидать территорию страны, когда его задачи выполнены».