Oltoy o‘lkasida kompaniyalar ishchi kuchi yetishmasligi sababli chet ellik ishchilarni tobora ko‘proq yollamoqda. Bu, ayniqsa, Barnaulda bilinadi, chunki ba’zi fabrikalardagi migrantlar ulushi allaqachon sezilarli darajaga yetgan.
Masalan, Barnaul melanj kombinatida ishchilarning taxminan 40 foizi Hindiston fuqarolari, deb xabar beradi yollash agentligi rahbari Janna Kramaryova.
Uning so‘zlariga ko‘ra, so‘nggi yillarda Rossiyaga xorijiy ishchilar oqimi sezilarli darajada oshdi. 2021-yilda mamlakatga taxminan 5000 hind fuqarosi kelgan bo‘lsa, 2025-yilga kelib bu ko‘rsatkich 70 000 dan oshadi.
Xorijiy mutaxassislar turli sohalarda, asosan tikuvchilik sanoatida, shuningdek, ishlab chiqarishda ham yollanmoqda. Ish beruvchilar bu xodimlarning yuqori unumdorligi va o‘z kasblarini tezda o‘rganishlarini ta’kidlaydi.
Mutaxassislar bu vaziyatni ishchi kuchi yetishmasligi bilan bog‘lamoqda. Bu yetishmovchilik, ayniqsa, kichik shahar va tumanlarda juda keskin, chunki korxonalarga mahalliy ishchilar yetishmydi.
Bu sharoitda kompaniyalar tobora ko‘proq nafaqat Hindistondan, balki O‘zbekiston kabi Markaziy Osiyo mamlakatlaridan ham migrant ishchilarga murojaat qilmoqda.
Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, ishchi kuchi yetishmovchiligi sharoitida xorijiy ishchi kuchini jalb qilish faoliyatni davom ettirishning asosiy usullaridan biri bo‘lib qoladi.

В Алтайском крае предприятия всё чаще привлекают иностранных работников из-за нехватки кадров. Особенно заметно это в Барнауле, где на некоторых заводах доля мигрантов уже достигает значительных показателей.
Так, на Барнаульском меланжевом комбинате около 40% сотрудников — граждане Индии. Об этом сообщила руководитель рекрутингового агентства Жанна Крамарёва.
По её словам, за последние годы поток иностранных работников в Россию заметно вырос. Если в 2021 году в страну приехали около 5 тысяч граждан Индии, то в 2025 году — уже более 70 тысяч.
Иностранных специалистов привлекают в разные отрасли — прежде всего в швейную промышленность, а также на производственные предприятия. Работодатели отмечают, что такие сотрудники показывают высокую производительность и быстро осваивают работу.
Эксперты объясняют такую ситуацию дефицитом рабочей силы. Особенно остро нехватка кадров ощущается в небольших городах и районах, где предприятия не могут найти работников на месте.
В этих условиях компании всё чаще обращаются к трудовым мигрантам — не только из Индии, но и из стран Центральной Азии, включая Узбекистан.
По мнению специалистов, привлечение иностранной рабочей силы остаётся одним из основных способов поддерживать работу предприятий в условиях нехватки кадров.