Жорий йилнинг 15 декабр куни маҳаллий вақт билан соат 20:58 да “Batik Air Malaysia” авиакомпанияси борти Куала-Лумпур – Тошкент – Куала-Лумпур йўналиши бўйича илк парвозни амалга ошириб, Тошкент халқаро аэропортига қўнди. Шу муносабат билан “Тошкент” аэропортида бўлиб ўтган тантанали маросимда “Uzbekistan Airports” компанияси, Малайзиянинг Ўзбекистондаги элчихонаси, Туризм қўмитаси вакиллари, журналистлар, авиаспоттерлар ҳамда парвознинг илк йўловчилари иштирок этди.
Куала-Лумпур – Тошкент – ​​Куала-Лумпур йўналиши бўйича мунтазам парвозлар ҳафтасига бир марта жума кунлари Boeing 737 ва Airbus A330  самолётларида амалга оширилади. Келажакда авиаташувчи рейслар сонини ошириш ҳамда минтақадаги йўналишлар тармоғини кенгайтиришни режалаштирмоқда.
“Batik Air Malaysia” — бош қароргоҳи Петалингжайда жойлашган Малайзия авиакомпанияси бўлиб, ички ва халқаро йўналишларда доимий йўловчи ташувларини амалга оширади.

15 декабря текущего года в 20:58 по местному времени борт авиакомпании Batik Air совершил посадку в международном аэропорту «Ташкент», выполнив первый рейс по маршруту Куала-Лумпур – Ташкент – Куала-Лумпур. По этому случаю в аэропорту Ташкента прошла торжественная церемония, в которой приняли участие представители Uzbekistan Airports, посольства Малайзии в Узбекистане, Комитета туризма Узбекистана, журналисты, авиаспоттеры, а также первые пассажиры авиарейса.
Регулярное авиасообщение по маршруту Куала-Лумпур — Ташкент — Куала-Лумпур будет выполняться на воздушных судах типа Boeing 737 и Airbus A330 c частотой один раз в неделю по пятницам. В дальнейшем авиаперевозчик планирует увеличивать частоту полетов, а также рассматривает расширение маршрутной сети в регионе.
Batik Air Malaysia — малайзийская авиакомпания со штаб-квартирой в Петалингджае, осуществляющая регулярные пассажирские авиаперевозки внутри Малайзии и за ее пределами.