Татаристон Давлат кенгашининг “Ягона Россия”дан депутати Игор Бикеев меҳнат муҳожирларининг Россия иқтисодиёти учун аҳамияти ҳақида гапиради.
Қурувчилардан тортиб тиббиёт ходимларигача бўлган турли касбдаги ишчи кучига талаб ортмоқда, тадбиркорлар кўп ҳолларда чет эл фуқароларига ишлаш учун мурожаат қилмоқда.
Унинг таъкидлашича, бизнес максимал фойда олишга интилади ва чет эл фуқаролари, айниқса собиқ иттифоқ республикаларидан келган фуқаролар орасидан нисбатан арзон ишчи кучини танлайди.
Бироқ, бундай миграция сиёсати маҳсулот ва хизматлар нархига таъсир қилиши мумкин. Чет эллик муҳожирлар ўрнига мамлакатнинг ўз фуқароларини кўпроқ жалб қилиш ғояси мантиқий кўринади. Бироқ Россиянинг демографик ҳолатини ҳисобга олсак, бу жуда қийин вазифа бўлиши мумкин.
Игор Бикеев, шунингдек, хорижий фуқаролар томонидан содир этилаётган жиноятлар сони ортиб бораётганига эътибор қаратади ва бу ҳодисага қарши курашиш зарурлигини таъкидлайди. Шу билан бирга, у кичик бир гуруҳ жиноятчиларнинг хатти-ҳаракатлари туфайли барча мигрантларни умумлаштириб, қоралаш керак эмаслигини таъкидлайди.
“Аммо шу билан бирга биз билан доимий истиқомат қилувчи хорижликлар сони ҳам ортиб бормоқда. Ҳа, баъзи муҳожирлар баъзида қўрқинчли жиноятлар содир этишади. Аммо, ўзимиздан сўрайлик-чи: ўзимизнинг ватандошларимиз шунга ўхшаш ишларни қилишмаяптими?” – дейди депутат.
У Россияда турли миллатларнинг тинч-тотув яшаши муҳимлигини таъкидлаб, Татаристон Республикасидаги миллий-маданий автономиялар билан ишлашнинг ижобий тажрибасини мисол қилиб келтиради. Татар депутати муҳожирларни қўллаб-қувватлаш ва Россия жамиятига интеграциялашуви мамлакат барқарорлиги ва ривожланишини таъминлаш учун муҳим аҳамиятга эга эканлигини таъкидлайди.

Депутат Госсовета Татарстана от «Единой России» Игорь Бикеев обсуждает важность трудовых мигрантов для российской экономики.
Спрос на рабочую силу различных профессий, от строителей до медицинских работников, растет, и предприниматели часто обращаются к иностранным гражданам для выполнения работ.
Он подчеркивает, что бизнес стремится к максимальной прибыли и выбирает относительно дешевую рабочую силу, что в большей степени находится среди иностранных граждан, особенно из бывших республик СССР.
Однако такая миграционная политика может повлиять на цены на продукты и услуги. Идея привлечения большего числа трудолюбивых граждан страны вместо иностранных мигрантов кажется логичной, но учитывая демографическую ситуацию в России, это может быть сложной задачей.
Игорь Бикеев также обращает внимание на увеличивающееся количество преступлений, совершаемых иностранными гражданами, и выделяет необходимость борьбы с этим явлением. Тем не менее, он подчеркивает, что не стоит обобщать и осуждать всех мигрантов из-за действий небольшой группы преступников.
“Но при этом увеличивается и количество постоянно проживающих у нас иностранцев. Да, некоторые мигранты совершают порой ужасные преступления. Но, положа руку на сердце, спросим себя: а не делают ли иногда что-то подобное и наши «прирожденные» сограждане?” – размышляет депутат.
Он выделяет важность мирного сосуществования различных национальностей в России и поддерживает положительный опыт работы с национально-культурными автономиями в Республике Татарстан. Окончательно подчеркивая, что поддержка и интеграция мигрантов в российское общество являются важными для обеспечения стабильности и развития страны.