Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Milliy markazida “MDH yagona mehnat bozorini shakllantirish doirasida migratsiya siyosatini takomillashtirish” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi. Tadbir Rossiya Prezidenti maslahatchisi, Fuqarolik jamiyatini rivojlantirish va inson huquqlari bo‘yicha kengash raisi Valeriy Fadeyev boshchiligidagi delegatsiya tashrifi doirasida tashkil etildi.
Davra suhbati Milliy markaz tomonidan Tashqi ishlar vazirligi, Migratsiya agentligi, shuningdek, Rossiya Prezidenti huzuridagi Kengash va «Peterburg muloqoti» forumi hamkorligida amalga oshirildi.
Migratsiya agentligi direktori Behzod Musayev O‘zbekiston hukumati Rossiya idoralariga ushbu mamlakatda ishlashni istovchi fuqarolar uchun Toshkentda maxsus tayyorgarlik markazi ochish taklifini berganini ma’lum qildi.
— «Biz bir necha bor migratsiyaga tayyorgarlik ko‘rish uchun ko‘p tarmoqli markaz tashkil etish taklifini bildirganmiz. Bu amaliyot pandemiya davrida sinab ko‘rilgan. Hozir barcha tuzilmalar buni amalga oshirishga tayyor», — dedi Musayev.
Uning ta’kidlashicha, mazkur markazda Rossiyada ishlash uchun zarur bo‘lgan patent olish jarayonlari — barmoq izlarini olish, suratga tushirish va kirish taqiqlarini tekshirish imkoni yaratiladi.
— «Bu nafaqat hujjat rasmiylashtirishni, balki ishga chiqishdan oldingi tayyorgarlikni ham qamrab oladi. Shu bois, migrantlar uchun katta yengillik bo‘ladi», — deya qo‘shimcha qildi Musayev.
Rossiya vakillari ikki davlat o‘rtasida iqtisodiy hamkorlik izchil kengayib borayotganini ta’kidladi. Valeriy Fadeyev ma’lumot berishicha, tovar aylanmasi hozirda 10 milliard dollarga yetgan, ko‘plab o‘zbekistonliklar Rossiyada ishlab, yurtiga sarmoya kiritmoqda.
Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Olimjon Abdullayev esa migratsiya tabiiy jarayon ekanini ta’kidlab, mehnat muhojirlari nafaqat oilasiga, balki qabul qiluvchi davlat iqtisodiyotiga ham hissa qo‘shayotganini qayd etdi. Uning fikricha, har bir davlat migrantlar huquqlarini himoya qilishi va kamsitish holatlariga yo‘l qo‘ymasligi shart.
O‘zbekiston xavfsiz va tartibga solingan migratsiya siyosati tarafdori sifatida mehnat resurslarini uyushgan holda xorijga yo‘naltirish ulushini oshirish bo‘yicha izchil choralar ko‘rmoqda.

В Национальном центре Узбекистана по правам человека состоялся круглый стол на тему «По совершенствованию миграционной политики в контексте построения единого рынка труда СНГ». Мероприятие было организовано в рамках визита делегации во главе с Валерием Фадеевым, советником Президента Российской Федерации, председателем Совета по развитию гражданского общества и правам человека.
Круглый стол был проведён Национальным центром совместно с Министерством иностранных дел, Миграционной службой, а также Советом при Президенте Российской Федерации и форумом «Петербургский диалог».
Директор Миграционной службы Бехзод Мусаев сообщил, что правительство Узбекистана обратилось к российским властям с предложением открыть в Ташкенте специальный учебный центр для граждан, желающих работать в России.
— «Мы неоднократно предлагали создать многопрофильный центр подготовки к миграции. Эта практика была апробирована во время пандемии. Сейчас все структуры готовы к её внедрению», — сказал Мусаев.
Он отметил, что центр предоставит возможность пройти все необходимые для работы в России процедуры получения патента – дактилоскопию, фотосъемку и проверку наличия запретов на въезд.
— «Это будет включать не только оформление документов, но и подготовку к выходу на работу. Поэтому это будет очень удобно для мигрантов», – добавил Мусаев.
Российские представители отметили, что экономическое сотрудничество между двумя странами неуклонно расширяется. По словам Валерия Фадеева, товарооборот достиг 10 миллиардов долларов, многие узбекистанцы работают в России и инвестируют в свою страну.
Заместитель министра иностранных дел Олимжон Абдуллаев подчеркнул, что миграция – это естественный процесс, отметив, что трудовые мигранты вносят вклад не только в свои семьи, но и в экономику принимающей страны. По его мнению, каждое государство должно защищать права мигрантов и не допускать дискриминации.
Узбекистан, являясь сторонником безопасной и регулируемой миграционной политики, принимает последовательные меры по увеличению доли организованных трудовых ресурсов за рубежом.