Belarus Respublikasi Mehnat va aholini ijtimoiy himoya qilish vaziri o’rinbosari Tatyana Astreiko mamlakatda migrant ishchilar soni so’nggi bir yil ichida 50% ga oshganini va hozirda taxminan 32 000 ga yetganini ma’lum qildi. Ularning 54% Turkmaniston va O’zbekiston fuqarolari. Shuningdek, u Hindiston va Nepaldan kelayotgan ishchilar soni ortib borayotganini ta’kidladi.
Astreiko o’sishga qaramay, Belarus iqtisodiyotida xorijiy ishchilarning ulushi kichikligicha qolmoqda – 1% dan kam. U shuningdek, Turkmaniston va O’zbekiston fuqarolari belarusliklar yoki Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi mamlakatlari fuqarolari bilan bir xil mehnat huquqlariga ega emasligini aytgan.
Migrantlarning aksariyati Minsk va Minsk viloyatida yashaydi va ishlaydi. Rasmiyning so’zlariga ko’ra, chet elliklarni yuqori ish haqi, ish joyida to’g’ridan-to’g’ri hunar o’rganish imkoniyati va ishchi kuchidagi do’stona munosabatlar o’ziga jalb qiladi.
Hozirda Belarusda ishchi kuchi yetishmovchiligi mavjud va migrantlar bu bo’shliqni to’ldirishga yordam bermoqda. Migrantlarning taxminan 70% oddiy ishlarda ishlaydi. Qolganlari transport, savdo va xizmat ko’rsatish sohasida faoliyat olib boradi.
So’nggi yillarda yuz minglab odamlar, asosan yosh va mehnatga layoqatli odamlar, Belarusni tark etishdi. Bu siyosiy holatlar, demografik pasayish va aholining qarishi fonida sodir bo’ldi. Shuning uchun rasmiylar xorijiy ishchilarni jalb qilishga harakat qilmoqda.
Shunga qaramay, Belarus Rossiyaga qaraganda kamroq kelishadi: mehnat bozori kichikroq, ish haqi pastroq va migrantlar uchun imkoniyatlar kam.

Заместитель министра труда и соцзащиты Татьяна Астрейко сообщила, что за последний год число трудовых мигрантов в стране выросло в полтора раза — теперь их около 32 тысяч человек. Из них 54% — граждане Туркменистана и Узбекистана. Также, по её словам, всё больше работников приезжают из Индии и Непала.
Астрейко отметила, что, несмотря на рост, доля иностранных рабочих в экономике Беларуси остаётся небольшой — меньше 1%. Она также объяснила, что граждане Туркменистана и Узбекистана не имеют таких же прав на трудоустройство, как белорусы или граждане стран Евразийского экономического союза.
Больше всего мигрантов живут и работают в Минске и Минской области. По словам чиновницы, иностранцев привлекают повышение зарплат, возможность получить рабочую профессию прямо на производстве и доброжелательное отношение в коллективах.
Сейчас в Беларуси не хватает рабочих кадров, и именно мигранты помогают закрыть этот дефицит. Около 70% приезжих трудятся на рабочих специальностях. Остальные работают в транспорте, торговле и сфере обслуживания.
За последние годы из Беларуси уехали сотни тысяч человек, в основном молодые и трудоспособные люди. Это произошло на фоне политических репрессий, демографического спада и старения населения. Поэтому власти стараются привлечь иностранных работников.
Тем не менее, Беларусь остаётся менее популярной, чем Россия: рынок труда здесь меньше, зарплаты ниже, и возможностей для мигрантов не так много.