Ko’pgina migrantlar Rossiyaga pul topish uchun borishni orzu qiladilar. Lekin har qanday yo’l bilan chegarani kesib o’tish istagi yomon yakunlanadi. Markaziy Osiyo mamlakatlaridan birining fuqarosi aynan shunday holga tushdi.
Bu odam ilgari Rossiyada yashagan va ishlagan. Yashash muddati tugaganidan so‘ng ham ketmagan. Buning uchun unga jarima solingan va deportatsiya qilingan. Shuningdek, unga 2027-yil yanvarigacha Rossiyaga kirish taqiqlangan.
Biroq, migrant har qanday yo’l bilan Rossiyaga qaytishga qaror qilgan.
Avvaliga u o’zgartirilgan shaxsiy ma’lumotlari bilan soxta pasport olgan. Ushbu «hujjat» bilan u chegarachilarni aldab, Rossiyaga kirishga muvaffaq bo’lgan.
Ammo uning baxti uzoqqa cho’zilmadi. 2025-yil mart oyida u qayta kirishga uringanida, chegarachilar uni vataniga qaytarib yuborishgan. Uyga qaytgach, bu odam yangi reja tuzdi: u rasman ismini o’zgartirib, yangi pasport oldi va may oyida yana Rossiyaga uchib ketdi.
Ammo bu safar “fokusi” o‘tmay qoldi. Tekshiruv natijasida uning Rossiyaga kirishi taqiqlangan odam ekanligi aniqlandi. Bu safar migrant sudga tortildi.
Samara viloyat sudi erkakni aybdor deb topdi va uni ikki yilga umumiy tartibli koloniyaga hukm qildi. Uning advokati qamoq o’rniga jarima so’rab, jazoni yumshatishga harakat qilsa-da, sud qarorni o’z kuchida qoldirdi.
Shunday qilib, Rossiyaga qanday bo‘lsa ham kirishni istagan muhojirning orzusi qamoq jazosiga aylandi.
Rossiyaga noqonuniy yo‘l bilan kirishga intilayotgan muhojirlarga tavakkal qilmaslik va qonunni buzmaslikni tavsiya qilamiz. Agar sizga kirish taqiqlangan bo’lsa, tizimni aldashga urinmang. Rossiya Ichki ishlar vazirligi, konsullik yoki sud orqali taqiqni bekor qilish kabi rasmiy yo‘llar bilan harakat qilish siz uchun yaxshiroq.

Многие мигранты мечтают попасть в Россию ради заработка. Но иногда желание пересечь границу любой ценой заканчивается плохо. История гражданина одной из стран Центральной Азии как раз из таких.
Мужчина раньше жил и работал в России, но нарушил закон: его срок пребывания закончился, а он не выехал. За это его оштрафовали и выдворили из страны. Ему также запретили въезд в Россию до января 2027 года.
Однако мигрант не смирился. Он решил во что бы то ни стало вернуться.
Сначала сделал поддельный загранпаспорт — с изменёнными личными данными. С таким «документом» он обманул пограничников и сумел попасть в Россию.
Но счастье длилось недолго. В марте 2025 года, когда он попытался снова въехать, пограничники уже проявили бдительность и отправили его обратно в Таджикистан.
На родине мужчина придумал новый план: официально поменял имя, получил новый паспорт и в мае он прилетел в Россию, надеясь, что теперь всё пройдет гладко.
Но не вышло. Проверка показала, что перед ними тот самый человек, которому запрещён въезд. На этот раз мигранта ждал суд.
Самарский областной суд признал мужчину виновным и назначил два года колонии общего режима. Адвокат пытался смягчить приговор, просил заменить тюрьму на штраф, но областной суд оставил решение без изменений.
Так мечта попасть в Россию обернулась для него тюремным сроком.
Вывод для всех мигрантов
Не стоит рисковать и нарушать закон. Если вам закрыт въезд — не пытайтесь обмануть систему. Лучше обратиться официально: через МВД России, консульство или суд, чтобы отменить запрет.