Turli sabablarga ko’ra Rossiyaga kirish taqiqlangan 43 000 dan ortiq migrantlar Moskva aeroportlari va Orenburg viloyatidagi Mashtakovo nazorat-o’tkazish punktida chet elliklardan biometrik ma’lumotlarni to’plash bo’yicha bir yillik tajriba davomida aniqlandi. Bu haqda Rossiya Ichki ishlar vazirligining rasmiy vakili Irina Volk o’zining Telegram kanalida xabar berdi.
Vakilning eslatishicha, xorijiy fuqarolardan biometrik ma’lumotlarni to’plash bo’yicha tajriba 2024-yilda Moskva havo yo’li markazi va Mashtakovo nazorat-o’tkazish punktida boshlangan. O’tgan yilning 1-dekabridan boshlab Rossiya chegarasini kesib o’tayotgan chet elliklarning fotosuratlari va barmoq izlari Ichki ishlar vazirligining ma’lumotlar bazalariga kiritildi.
«O’tgan yil davomida Moskva zonasidagi xalqaro aeroportlar, shuningdek, Mashtakovo nazorat-o’tkazish punkti orqali 7,5 milliondan ortiq chet el fuqarolari o’tdi. Ular orasida turli sabablarga ko’ra Rossiya Federatsiyasiga kirish taqiqlangan 43 000 dan ortiq shaxs aniqlandi», dedi Volk. Uning aniqlik kiritishicha, tajriba agentlik tashabbusi bilan o’tkazilmoqda va migratsiya xavfsizligini yaxshilashga qaratilgan. Bunga Belarus fuqarolari, 6 yoshgacha bo’lgan bolalar, diplomatik vakolatxonalar, konsullik muassasalari diplomatlari va xodimlari hamda ularning oilalari, Rossiya Federatsiyasida akkreditatsiyadan o’tgan xalqaro tashkilotlar va ularning vakolatxonalari xodimlari hamda ularning oilalari kirmaydi.
Ichki ishlar vazirligi vakili chet elliklarning mamlakatga kirishi, qolishi va chiqishini nazorat qilish bo’yicha sa’y-harakatlar davom etishini aytgan.
Avvalroq Davlat Dumasi spikeri Vyacheslav Volodin Rossiyada tajriba doirasida qo’shimcha qoidalar joriy etilishini aytgan edi. Xususan, biometrik ma’lumotlar migrantlardan Rossiyaning barcha chegara o’tish punktlarida, bu mumkin bo’lgan joylarda to’planadi.
O’z navbatida, Vladimir Putin migrantlar masalasi rossiyaliklarni g’azablantirmaydigan tarzda hal qilinishi kerakligini ta’kidlagan. Shu bilan birga, u chet elliklar Rossiya Federatsiyasida ijtimoiy imtiyozlardan foydalanish imkoniyatiga ega bo’lishlari kerakligini aytgan.

Более 43 тысяч мигрантов, которым по разным причинам запрещен въезд в Россию, выявлены за год эксперимента по сбору биометрии иностранцев в московских аэропортах и автомобильном пункте пропуске «Маштаково» в Оренбургской области. Об этом официальный представитель МВД России Ирина Волк сообщила в телеграм-канале.
Представитель ведомства напомнила, что в 2024 году на Московском авиаузле и пункте «Маштаково» начался эксперимент по сбору биометрии у иностранных граждан. С 1 декабря прошлого года фотографии и отпечатки пальцев иностранцев, пересекающих границу РФ, помещают в информационные базы МВД.
«За год через международные аэропорты московской зоны, а также автомобильный пункт пропуска «Маштаково» проследовало более 7,5 млн иностранных граждан. Среди них выявлено свыше 43 тысяч лиц, которым по различным причинам въезд в Российскую Федерацию запрещен», – рассказала Волк.
Она уточнила, что эксперимент проводится по инициативе ведомства и направлен на повышение уровня миграционной безопасности. В нем не участвуют граждане Белоруссии, дети до 6 лет, дипломаты и сотрудники диппредставительств, консульских учреждений и члены их семей, работники международных организаций и их представительств, аккредитованных в РФ, и члены их семей.
Представитель МВД заверила, что работа по контролю за въездом иностранцев в страну, их пребыванием и выездом будет продолжена.
Ранее спикер Госдумы Вячеслав Володин сказал, что в России в рамках указанного эксперимента введут дополнительные правила. В частности, биометрию у мигрантов начнут собирать во всех пунктах пропуска через границу РФ, где есть такая возможность.
В свою очередь, Владимир Путин подчеркнул, что тему мигрантов нужно сделать такой, чтобы она не вызывала раздражения у россиян. При этом у иностранцев должна быть возможность пользоваться в РФ социальными гарантиями, указал он.