Бу чет эллик ишчиларнинг шахсий даромад солиғи бўйича аванс тўловини Бошқирдистон резидентларининг шахсий даромад солиғига яқинлаштириш имконини беради.
Бошқирдистон Республикаси Давлат мажлиси “Бошқирдистон Республикасида меҳнат бозорининг ҳудудий хусусиятларини акс эттирувчи коэффициентни белгилаш тўғрисида”ги БР Қонунининг 1-моддасига ўзгартиришлар киритиш ҳақида”ги қонунини қабул қилди.Ҳужжатга кўра, 2023 йилда меҳнат бозорининг ҳудудий хусусиятларини акс эттирувчи коэффициент 1,72541 этиб белгиланди. Бу ҳақда Бошқирдистон парламенти матбуот хизмати хабар берди.
Давлат мажлиси раиси Константин Толкачев коэффициент хорижлик фуқароларнинг солиқ юкини ҳудуддаги резидентларнинг солиқларига яқинлаштириш учун зарурлигини айтди.
Шундай қилиб, Бошқирдистонда хорижлик ишчилар учун патентнинг ойлик нархи 4700 рублни ташкил этади. Хорижий ишчи кучидан асосан қурилиш ва қишлоқ хўжалигида фойдаланилади. Ушбу йўналишда 2022 йил январдан июлгача бўлган даврда ўртача иш ҳақи мос равишда 41000 ва 32000 рублни ташкил қилган.
Шундай қилиб, шахсий даромад солиғининг ўртача тўлови 5371 рубль ва 4114 рублни ташкил этган эди.
Келгуси йилда қишлоқ хўжалиги соҳасида иш ҳақини 8,3 фоизга ошириш режалаштирилган. Бу чет эллик итшчиларнин шахсий даромад солиғи бўйича аванс тўловини Бошқирдистон резидентлари томонидан тўланадиган шахсий даромад солиғига яқинлаштириш имконини беради.

Это позволит коэффициенту приблизить авансовый платеж по НДФЛ иностранных работников к сумме НДФЛ, которые уплачивают жители Башкирии.
В республике Башкортостан Госсобрание приняло закон «О внесении изменения в статью 1 закона РБ «Об установлении коэффициента, отражающего региональные особенности рынка труда на территории Республики Башкортостан». Согласно документу, коэффициент, который отражает региональные особенности рынка труда в 2023 году, установлен в размере 1,72541. Об этом сообщили в пресс-службе Парламента РБ. Председатель Госсобрания Константин Толкачев сообщил, что коэффициент необходим для приближения налоговой нагрузки на иностранных граждан к налоговой нагрузке жителей региона. Так, стоимость патента для иностранных работников в Башкирии составит 4700 рублей в месяц. Иностранная рабочая сила в большей степени используется в строительстве и сельском хозяйстве. В данном направлении средний уровень заработной платы на период с января по июль 2022 года составил порядка 41 000 и 32 000 рублей в месяц соответственно.
Так, средний платеж НДФЛ составил 5 371 рубль и 4 114 рублей. в следующем году планируется увеличение заработных плат в аграрной отрасли на 8,3%. Это позволит коэффициенту приблизить авансовый платеж по НДФЛ иностранных работников к сумме НДФЛ, которые уплачивают жители Башкирии, которые работают в тех же отраслях.