Huquqni muhofaza qilish organlari xodimlari kirish, chiqish va tranzit qoidalarining 170 ta, Rossiyada qolish qoidalarining 147 ta, mehnat qoidalarining 34 ta buzilishi va xorijiy fuqarolarni noqonuniy ishga yollash bilan bog’liq 57 ta huquqbuzarlikni qayd etishdi.
Reydlar natijasida chet elliklarni mamlakatdan chiqarib yuborish (выдворение) to’g’risida 73 ta, ularni deportatsiya qilish to’g’risida ikkita va Rossiya Federatsiyasiga kirishni taqiqlash to’g’risida 67 ta qaror qabul qilindi. Operatsiya davomida ilgari federal qidiruvda bo’lgan ikki va xalqaro qidiruvda bo’lgan bitta shaxs ham topildi.
Tekshiruvdan o’tgan barcha shaxslar bilan amaldagi qonunchilikni buzishga yo’l qo’yilmasligi, jumladan, etnik va diniy asoslarda nizolarni qo’zg’atish, shuningdek, ekstremistik va terroristik harakatlarni amalga oshirish bo’yicha profilaktik suhbatlar o’tkazildi.
Boshqirdiston Ichki ishlar vazirligining Migratsiya bo‘yicha boshqarma fuqarolarga Rossiya fuqarosining yashash joyida yoki yashash joyida soxta ro’yxatdan o’tishi, shuningdek, xorijiy fuqaroning soxta ro’yxatdan o’tishi jinoiy javobgarlikka tortilishini va qat’iy javobgarlikka tortilishini eslatdi.

МВД Башкирии подвело итоги регионального этапа комплексной оперативно-профилактической операции «Нелегал-2025. Как сообщает пресс-служба ведомства, в ходе мероприятия было выявлено свыше 400 нарушений миграционного законодательства.
Правоохранители зафиксировали 170 нарушений правил въезда, выезда, пребывания и транзитного проезда, 147 нарушений правил пребывания в России, 34 случая нарушения порядка осуществления трудовой деятельности и 57 правонарушений, связанных с незаконным привлечением иностранных граждан к труду.
По результатам рейдов принято 73 решения о выдворении иностранцев за пределы страны, два решения о депортации и 67 решений о запрете на въезд в РФ. В ходе операции также были разысканы двое лиц, находившихся в федеральном розыске, и один — в межгосударственном.
Со всеми проверенными гражданами провели профилактические беседы о недопустимости нарушения действующего законодательства, включая разжигание конфликтов на национальной и религиозной почве, экстремистские и террористические проявления.
Управление по вопросам миграции МВД Башкирии напомнила гражданам, что фиктивная регистрация гражданина РФ по месту пребывания или жительства, а также фиктивная постановка на учет иностранного гражданина являются уголовно наказуемыми деяниями и строго преследуются по закону.