Британия 70 та компания билан тўрт кунлик иш ҳафтаси тажрибасини бошлади.
Британия тўрт кунлик иш ҳафтасини жорий этиш юзасидан дунёдаги энг катта тажрибани бошлади. Унда 70 та компаниянинг 3300 нафар ходимлари иштирок этишмоқда, деб хабар беради CNN.
Тажриба 4 Day Week Global нотижорат ташкилоти ва Anatomy маркази томонидан Кембриж ва Оксфорд коллежлари тадқиқотчилари билан ҳамкорликда ўтказилмоқда.
Тадқиқот давомида ходимлар ҳафтасига тўрт кун ишлашади ва уларга тўлиқ иш ҳақи тўланади. Лекин ишчи-ходимлар 100 фоиз самарадорликни таъминлашлари керак.
Тадқиқотчилар янги иш режимининг меҳнат самарадорлигига, гендер тенглигига, атроф-муҳитга ва шунингдек
ходимларнинг турмуш фаровонлигига таъсирини ўрганадилар.
“Биз пандемиядан чиққанимиз сабабли, кўплаб компаниялар рақобатнинг самараси яшаш тарзининг сифат даражасига таъсир этишини ва иш вақтининг юқори унумдорликка йўналтирилган тарзда қисқариши соҳадаги устунликни таъминлашини яхши тушуниб етмоқдалар”, – деди 4 Day Week Global директори Джо О’Коннор.

В Британии стартовал эксперимент с четырехдневной рабочей неделей с участием 70 компаний.
В Британии стартовал крупнейший в мире эксперимент с четырехдневной рабочей неделей, в котором принимают участие 3300 сотрудников из 70 компаний. Об этом сообщает CNN.
Эксперимент проводится некоммерческой организацией 4 Day Week Global и поисковым центром Anatomy в партнерстве с исследователями из Кембриджского и Оксфордского колледжей. В ходе исследования работники будут получать полную заработную плату и работать только четыре дня в неделю при обещании показывать 100-процентную производительность.
Исследователи измерят влияние нового режима работы на уровень производительности, гендерное равенство, окружающую среду, а также на благосостояние работников. «По мере того, как мы выходим из пандемии, все больше и больше компаний осознают, что новым рубежом конкуренции является качество жизни и что сокращение рабочего времени, ориентированное на результат, является средством, обеспечивающим конкурентное преимущество», — сказал генеральный директор 4 Day Week Global Джо О’Коннор.