Саудия Арабистони 2023 йилда Тожикистонга 7000 та Ҳаж квотасини ажратди. Бу ҳақда Тожикистон Дин ишлари бўйича қўмитаси матбуот котиби Афшин Муқим  маълум қилди.
Унинг сўзларига кўра, маслаҳат келишуви ўтган ҳафта, қўмита раиси Сулаймон Давлатзода бошчилигидаги Тожикистон делегацияси Саудия Арабистонида бўлганида имзоланган.
Эслатиб ўтамиз, Саудия Арабистони коронавирус пандемияси даврида киритилган барча чекловларни бекор қилганидан сўнг, мамлакат учун квоталар сони оширилган эди.
Аввалроқ, чекловлар олиб ташланиши билан Тожикистон учун квота пандемиядан олдинги йилларда бўлгани каби 8,5 минг зиёратчи бўлиши мумкинлиги тахмин қилинган эди.
Пандемия вақтида Саудия Арабистони ҳукумати 2020 ва 2021 йилларда фақат чекланган миқдорда, 2022 йилда эса 1 миллион кишининг Ҳажга боришига рухсат берган.
Шу билан бирга, ўтган йили фақат 18 ёшдан 65 ёшгача бўлган, тўлиқ эмланган ёки коронавирусга қарши иммунитетга эга, сурункали касаллиги бўлмаган шахслар Ҳаж зиёратига боришлари мумкин эди.
Ўтган йили Тожикистон учун 3,5 минг кишилик квота ажратилган . 2022 йилда ҳар бир ҳожи учун ҳаж зиёрати нархи 61 минг сомоний бўлган.
Бу йилги ҳаражатларга келсак, Қўмита бу ҳақда республиканинг шаҳар ва туманларидан ҳаж зиёратига боришни хоҳловчилар рўйхати олинганидан сўнг маълум бўлишини таъкидлади. Бу ҳақда “Аsia plus” нашри хабар берди.

Саудовская Аравия выделила Таджикистану 7 тыс. квот на хадж в 2023 году. Об этом   сообщил пресс-секретарь комитета по делам религии Таджикистана Афшин Муким.
По его словам, советующее соглашение  было подписано на прошлой неделе, когда делегация Таджикистана во главе с председателем комитета Сулаймоном  Давлатзода находилась в Аравии.
Напомним, что количество квот для страны увеличили после того, как Саудовская Аравия сняла все ограничения, которые были введены в период пандемии коронавируса.
Ранее предполагалось, что со снятием ограничений, возможно, квота для Таджикистана составит, как и в допандемийные годы, 8,5 тыс. паломников.
На фоне пандемии власти королевства в 2020 и 2021 годах допустили на хадж лишь ограниченное число паломников, а в 2022 году – 1 млн человек. При этом в прошлом году хадж могли совершить лишь лица в возрасте от 18 до 65 лет, полностью вакцинированные или имеющие иммунитет от коронавируса, без хронических заболеваний.
В прошлом году для Таджикистана была выделена квота на 3,5 тыс. человек. Стоимость хаджа для каждого паломника в 2022 году составляла 61 тыс. сомони.
Что касается стоимости в этом году, в Комитете отметили, что это будет известно после получения списка желающих совершить паломничество из городов и районов страны. Об этом пишет издание “Аsia plus”.