Buryatiya Respublikasidagi sud ijrochilari Rossiya migratsiya qonunlarini buzgan O‘zbekiston Respublikasining 19 nafar fuqarosidan iborat guruhni mamlakat hududidan chiqarib yubordi, deb xabar beradi Buryatiya Respublikasi bo‘yicha Federal sud ijrochilari xizmati.
Rossiya Ichki ishlar vazirligining Ulan-Ude boshqarmasi tomonidan berilgan ma’muriy huquqbuzarlik to‘g‘risidagi bayonnomalar asosida boshlangan ijro ishlari doirasida noqonuniy migrantlar Baykal ayeroportiga olib borildi.
Chegara nazoratidan o‘tib, zarur protsessual hujjatlarni to‘ldirgandan so‘ng, barcha xorijiy fuqarolar Toshkentga qaytarib yuborildi.
2026-yil fevral oyi oxiriga kelib, Buryatiyadan 166 nafar noqonuniy migrant (asosan Oʻzbekiston va Tojikistondan) deportatsiya qilingan.

Судебные приставы Республики Бурятия успешно завершили операцию по выдворению группы из 19 граждан Республики Узбекистан, нарушивших миграционное законодательство Российской Федерации, сообщает УФССП по РБ.
В рамках исполнительных производств, инициированных на основании актов об административном правонарушении, выданных УМВД России по Улан-Удэ, нелегальные мигранты были доставлены в аэропорт «Байкал».
После прохождения пограничного контроля и оформления необходимых процессуальных документов все иностранные граждане были отправлены обратно в Ташкент.
По состоянию на конец февраля 2026 года из Бурятии выдворили 166 нелегальных мигрантов (в основном из Узбекистана и Таджикистана.