Rossiyada migratsiya qonunlariga rioya qilinishi boʻyicha keng koʻlamli tekshiruvlar oʻtkazilmoqda. Politsiya va maxsus xizmatlar mamlakatning turli hududlarida reydlar oʻtkazib, qoidabuzarlarni aniqlamoqda va ularni vataniga chiqarib yubormoqda.
Iyun boshida Samarada yirik tekshiruvlar boshlandi. 1-iyundan boshlab atigi dastlabki toʻrt kun ichida MVD, FSB va Rosgvardiya xodimlari mamlakatda boʻlish qoidalarini buzgan qariyb 400 nafar xorijlikni aniqladi. Ularga uy-joy ijaraga berganlar ham qolib ketmadi: politsiya 100 ga yaqin kvartira mulkdorlarini jazoladi.
Ushbu tekshiruvlar natijalariga koʻra Samarada 27 kishi allaqachon Rossiyadan chiqarib yuborilgan, 57 kishi maxsus joyda saqlanmoqda, 70 nafar fuqaro uchun esa mamlakatga kirish endi yopilgan.
Rostov viloyatida 8-iyun kuni huquqni muhofaza qilish organlari qurilish maydonchalari, kafelar va qishloq xoʻjaligi uchastkalarini tekshirdi. Reydlar davomida ular 169 ta qoidabuzarlikni qayd etgan. Ma’lum boʻlishicha, 22 kishi noqonuniy ravishda ishlagan, 17 ish beruvchi esa ularni zarur hujjatlarsiz ishga yollagan. Tekshiruvlardan soʻng mamlakatdan 57 nafar migrant chiqarib yuborildi, yana 104 kishi uchun esa kirishga taqiq qoʻyildi.
Vladivostokda politsiya aeroport xizmatlari bilan birgalikda tashuvlar va taksi sohasini tekshirdi. Yetti nafar xorijlik qoidabuzar deb topildi. Ulardan uch nafari majburiy tarzda uyiga joʻnatiladi, bir kishi esa allaqachon mustaqil ravishda Rossiyani tark etgan. Shuningdek, politsiya taksida noqonuniy ishlaganlik uchun bayonnomalar tuzdi.
Politsiya «rezina kvartiralar» deb ataluvchi joylarda soxta roʻyxatdan oʻtkazishga alohida e’tibor qaratmoqda. Krasnoyarskda pul evaziga oʻz uyida 24 nafar xorijlikni roʻyxatdan oʻtkazgan, biroq aslida u yerda yashamaganligi uchun uchun erkak sud oldida javob beradi. Unga jinoiy javobgarlik tahdid solmoqda. Shunday holat Samarada ham yuz berdi, u yerda mahalliy ayol oʻz kvartirasida birdaniga 89 nafar migrantni roʻyxatdan oʻtkazgan.
Turli hududlardagi tekshiruvlar davomida jami boʻlib noqonuniy migratsiyani tashkil etish boʻyicha oʻnlab jinoyat ishlari qoʻzgʻatildi. MVD eslatib oʻtadiki, agar migrant sud qaroridan keyin chiqib ketishdan boʻyin tovlasa, u kirishni taqiqlash sharti bilan majburiy tarzda chiqarib yuboriladi.

В России проходят масштабные проверки соблюдения миграционных законов, которые затронули сотни иностранных граждан. Полиция и спецслужбы проводят рейды в разных регионах страны, выявляя нарушителей и высылая их на родину.
В начале июня крупные проверки начались в Самаре. С 1 июня всего за первые четыре дня сотрудники МВД, ФСБ и Росгвардии обнаружили почти 400 иностранцев, которые нарушили правила пребывания в стране. Наказание понесли и те, кто сдает жилье приезжим: полиция наказала около 100 собственников квартир. По итогам этих проверок в Самаре 27 человек уже выдворены из России, 57 находятся в спецприемнике, а для 70 граждан въезд в страну теперь закрыт.
В Ростовской области 8 июня правоохранительные органы проверили строительные площадки, кафе и сельскохозяйственные участки. В ходе рейдов они зафиксировали 169 нарушений. Выяснилось, что 22 человека работали незаконно, а 17 работодателей наняли их без нужных документов. После проверок из страны выдворили 57 мигрантов, а еще для 104 человек установили запрет на въезд.
Во Владивостоке полиция проверила сферу перевозок и такси совместно со службами аэропорта. Нарушителями признали семерых иностранцев. Из них троих отправят домой принудительно, а один уже самостоятельно покинул Россию. Также полиция составила протоколы за незаконную работу в такси.
Особое внимание полиция уделяет фиктивной регистрации в так называемых «резиновых квартирах». В Красноярске перед судом предстанет мужчина, который за деньги прописал у себя 24 иностранца, хотя на самом деле они там не жили. Ему грозит уголовная ответственность. Похожий случай произошел в Самаре, где местная жительница прописала в своей квартире сразу 89 мигрантов.
Всего в ходе проверок в разных регионах завели десятки уголовных дел за организацию незаконной миграции. МВД напоминает, что если мигрант уклоняется от выезда после решения суда, его задержат и выдворят принудительно с последующим запретом на въезд.