Buyuk Britaniya chet ellik ishchilar uchun qoidalarni kuchaytirmoqda. 2026-yil 8-yanvardan boshlab mehnat vizasi olish uchun murojaat qilganlar ingliz tilini kamida B2 darajasida bilishlari kerak bo‘ladi — bu Britaniya maktablaridagi A-level darajasiga teng. Hozir viza uchun B1 darajasi yetarli, ammo hukumat talablarni oshirishga qaror qildi.
Yangi talab malakali ishchi vizasi, yuqori iqtidor egalari uchun viza yoki biznesni kengaytirish vizasiga murojaat qilganlar uchun amal qiladi. Tilni bilish darajasi faqat Ichki ishlar vazirligi tomonidan tasdiqlangan markazlarda topshirilishi mumkin bo‘lgan test orqali baholanadi.
Ichki ishlar vaziri Shabana Mahmudning ta’kidlashicha, ko‘pchilik odamlar ingliz tilini yetarli darajada bilmasdan mamlakatga keladi, bu esa ularning ishlashi va jamiyatda ishtirok etishini qiyinlashtiradi. Uning aytishicha, migrantlar «muloqotda qiyinchiliksiz ingliz tilida ravon va ishonchli gapirishlari» kerak.
Bundan tashqari, boshqa vizalar, jumladan, oilaviy vizalar uchun til talablarini bosqichma-bosqich oshirish rejalashtirilgan.
Britaniya hukumatining hisob-kitoblari bo‘yicha, yangi qoidalar joriy etilgandan so‘ng, 2026–2027-yillarda mehnat vizasiga murojaat qilish soni taxminan 400–1500 kishiga kamayishi mumkin.
Ichki tahlillarga ko‘ra, mehnat vizasi bilan kelganlarning 97 foizi allaqachon ingliz tilini kamida boshlang‘ich, 69 foizi esa yaxshi bilimga ega.

В Великобритании ужесточают правила для иностранных работников. С 8 января 2026 года тем, кто хочет получить рабочую визу, нужно будет знать английский язык не хуже уровня B2 — это примерно как уровень A-level в британских школах. Сейчас для получения визы достаточно уровня B1, но власти решили поднять планку.
Новое требование касается тех, кто оформляет визу квалифицированного работника, визу для людей с высоким потенциалом или визу для расширения бизнеса. Проверять знание языка будут через тест, который можно сдать только в центрах, одобренных Министерством внутренних дел Великобритании.
Глава МВД Шабана Махмуд заявила, что многие приезжают в страну без достаточного знания английского, и из-за этого им трудно работать и участвовать в жизни общества. Она подчеркнула, что мигранты должны «свободно и уверенно говорить по-английски, без трудностей в общении».
Кроме того, планируется постепенно повысить требования по языку и для других виз, включая визы для членов семьи.
По оценкам британского правительства, после введения новых правил число заявлений на рабочие визы в 2026–2027 годах может снизиться примерно на 400–1500 человек.
Согласно внутреннему анализу, сейчас 97% приезжающих по рабочим визам уже знают английский хотя бы на базовом уровне, а 69% владеют им хорошо.