Orenburg viloyati Buzuluk tuman sudi voyaga yetmaganga nisbatan zo‘ravonlik bilan talonchilikda ayblangan 37 yoshli O‘zbekiston fuqarosiga hukm chiqardi.
Sud ma’lumotlariga ko‘ra, voqea 2025-yil 15-noyabr kuni Novoaleksandrovka qishlog‘ida sodir bo‘lgan. Mast holdagi erkak maktabdan qaytayotgan 15 yoshli qizga hujum qilib, uning uyali telefonini olib qo‘yishga uringan. U hujum paytida zo‘ravonlik ishlatgan.
Jinoyat atrofdagi odamlar – ayol va uning qizi – aralashgani tufayli to‘xtatildi. Hujumchi o‘g‘irlangan telefonini tashlab qochib ketgan.
Keyin erkak qo‘lga olindi va tergov hibsxonasiga joylashtirildi. Jinoyat sodir etilgan paytda u ishsiz va ro‘yxatdan o‘tmaganligi aniqlandi.
Sud sudlanuvchini aybdor deb topdi. Aybini tan olishi va pushaymon bo‘lganligi asosida u bir yilu olti oyga umumiy tartibli koloniyada jazoga tortildi, shuningdek, 10 000 rubl miqdorida jarima jazosiga hukm qilindi.

Бузулукский районный суд Оренбургской области вынес приговор 37-летнему гражданину Узбекистана, обвиняемому в грабеже с применением насилия в отношении несовершеннолетней.
По данным суда, инцидент произошёл 15 ноября 2025 года в селе Новоалександровка. Мужчина, находясь в состоянии алкогольного опьянения, напал на 15-летнюю девочку, возвращавшуюся из школы, с целью похищения мобильного телефона. В ходе нападения он применил насилие.
Преступление было пресечено благодаря случайным свидетелям — женщине и её дочери, которые вмешались в ситуацию. Нападавший скрылся, уронив похищенный телефон.
Вскоре мужчина был задержан и помещён под стражу. Как установлено, на момент совершения преступления он не имел официальной работы и регистрации.
Суд признал подсудимого виновным. С учётом признания вины и раскаяния ему назначено наказание в виде 1 года 6 месяцев лишения свободы с отбыванием в исправительной колонии общего режима, а также штраф в размере 10 тысяч рублей.