ФСБ ходимлари Ички ишлар вазирлиги, Миллий гвардиядаги ҳамкасблари ва ҳарбий хизматчилар иштирокида Чувашия Республикаси пойтахтида яқинда Россия паспортини олган, аммо ҳарбий рўйхатга олинмаган бир қатор фуқароларни аниқлади. Мазкур фуқаролар мажбуран ҳарбий комиссариатга келишга мажбур этилди.
Бундан ташқари, жами 14 нафар бўлган «янги россияликлар» ҳарбий рўйхатдан ўтмагани учун жаримага ҳам тортилди.
Эслатиб ўтамиз, 2023 йил 1 октябрдан бошлаб ҳарбий рўйхатга олиш бўлимларига чақирув бўйича узрли сабабсиз келмаганлик учун жарима миқдори 10 дан 30 минг рублгача белгиланган.

Сотрудники ФСБ при содействии коллег из МВД, Росгвардии и при участии сотрудников военкоматов выявили в столице Республики Чувашия ряд граждан, которые недавно получили российские паспорта, но по каким-то причинам не встали на воинский учет. В результаты была организована явка этих граждан в военкомат.
Кроме того, «новые россияне» были оштрафованы за то, что не встали на воинский учет. Всего было выявлено 14 нарушителей.
Отметим, что с 1 октября 2023 года штраф за неявку в военкомат по повестке без уважительной причины составляет от 10 до 30 тыс. рублей.