Patent bilan ishlab kelayotgan mehnat muhojirlari bir yildan so‘ng patentni uzaytirish uchun chegaraga borishlari shart emas. Qonunchilikda patentni keyingi yillarga ham chegaraga chiqmay uzaytirish tartibi mavjud. Mazkur materialda chegaraga chiqmay patentni uzaytirish haqida ma’lumot beramiz.
Mehnat muhojirlari patentni keyingi yilga uzaytirish uchun chegaraga chiqib kelishi shart emas. Mehnat patentini qayta rasmiylashtirish uchun amaldagi patentining muddati tugashiga kamida 30 kun qolganida quyidagi hujjatlar jamlanmasini olib, patent beradigan MVD bo‘limiga murojaat qilishlari kerak. Moskvada bu MMS Saxarovo. Boshqa regionlarda MVD qoshidagi pasport-viza markazlari.
Demak, patentni uzaytirish uchun topshirish lozim bo‘lgan hujjatlar ro‘yxati:
1. Patentni qayta rasmiylashtirish to‘g‘risida belgilangan tartibdagi ariza. Uni patent oladigan joyda to‘ldirib berishlari mumkin.
2. Ikki dona 3×4 hajmdagi fotosurat (suratning biri ariza varag‘iga yopishtiriladi);
3. Pasport yoki chet el fuqarosining shaxsini tasdiqlovchi hujjat va uning notarial tarjimasi (2 nusxa kerak bo‘lishi mumkin) ;
4. Migratsiya kartasi;
5. Tugayotgan patentning yil davomida to‘langan barcha cheklari yoki to‘langanligini tasdiqlovchi boshqa xujjatlar;
6. Rossiya Federatsiyasi hududida amal qiluvchi ixtiyoriy tibbiy polis – DMS.
7. Tibbiy ko‘rikdan o‘tganlik ma’lumotnomasi;
8. Rus tili, Rossiya tarixi va qonunchilik asoslari testlarini topshirganlikni tasdiqlovchi sertifikat;
9. Muhojir firma yoki tashkilotda ishlasa, RF Mehnat Kodeksining 50.1 bandi asosida rasmiylashtirilgan mehnat shartnomasi;
10. Ish beruvchi, ish (xizmat) buyurtmachisining chet el fuqarosining patentni qayta rasmiylashtirishi uchun berilgan iltimosnomasi (Xodataystvo).
Agar tashkilotda emas, xususiy ishlarda ishlayotgan bo‘lsangiz, buyurtmachingiz bilan tuzilgan xizmat shartnomasi va undan olingan “xodataystvo” bilan patentni uzaytirishga topshirishingiz mumkin.
Ikki xil holatda patentni uzaytirishda rad javobini berishlari mumkin.
• Yuqorida berilgan ro‘yxatdagi hujjatlardan birortasi taqdim etilmasa;
• Chet ellik patentni qayta rasmiylashtirish uchun kech murojaat qilsa.
Qayta rasmiylashtirilgan patent chet el fuqarosiga pasporti (yoki shaxsini tasdiqlovchi xujjat)ni shaxsan ko‘rsatgan taqdirda beriladi.
Shuningdek, jismoniy shaxs sifatida avans to‘lovini amalga oshirganligini tasdiqlovchi hujjat (ya’ni yangi patent uchun hech bo‘lmaganda bir oy uchun to‘lash kerak) bo‘lishi kerak.
Shundan so‘ng patent uchun soliqni odatdagidek o‘z vaqtida to‘lab borilishi kerak va bir yilga registratsiya ham qilish mumkin.

Работникам-мигрантам, работающим по патенту, не нужно выезжать из России для продления патента по истечении года. Законодательством предусмотрена процедура продления действия патента на последующие годы без выезда из России. В этом материале мы поделимся информацией о продлении действия патента без пересечения границы.
Трудящимся-мигрантам не нужно пересекать границу, чтобы продлить патент на следующий год. Для переоформления трудового патента необходимо не менее чем за 30 дней до окончания срока действия действующего патента представить следующий комплект документов и подать заявление в подразделение МВД, выдающее патент. В Москве это ММЦ Сахарово. В других регионах это паспортно-визовые центры МВД.
Итак, приводим список документов, которые необходимо предоставить для продления патента:
1. Заявление о переоформлении патента в установленном порядке. Его можно заполнить по месту получения патента.
2. Две фотографии 3х4 (одна из фотографий будет прикреплена к анкете);
3. Паспорт или документ, удостоверяющий личность иностранного гражданина и его нотариально заверенный перевод (может потребоваться 2 экземпляра);
4. Миграционная карта;
5. Все чеки или другие документы, подтверждающие оплату истекающего патента в течение года;
6. Добровольный медицинский полис, действующий на территории Российской Федерации – ДМС.
7. Справка о медицинском освидетельствовании;
8. Сертификат, подтверждающий сдачу тестов по русскому языку, истории России и правовым основам;
9. Если иммигрант работает на фирме или в организации, трудовой договор оформляется на основании статьи 50.1 ТК РФ;
10. Ходатайство от работодателя переоформления патента.
Если вы работаете в частном порядке, а не в организации, то вы можете подать договор на на оказание услуг составленный между вами и заказчиком, приложив в нему же ходатайство от заказчика.
В переоформлении патента могут отказать в двух случаях:
• Если не предоставлен какой либо документ из списка;
• Если иностранец подает заявку на переоформление патента позже, чем за 10 дней до истечения срока действия патента.
Переоформленный патент выдается иностранному гражданину при личном предъявлении паспорта (или документа, удостоверяющего личность).
Также вы должны иметь документ, подтверждающий внесение вами предоплаты (то есть оплатить патент за первый месяц).
После этого, можно оплачивать патент в указанный срок, а регистрация оформить по первому чеку на целый год.