Viloyatdagi tuman va shahar sudlaridan olingan ma’lumotlarga ko‘ra, migrantlar Rossiyaga kirishni taqiqlash to‘g‘risidagi qaror, boshqalari ishlash uchun ruxsatnomaning bekor qilinishi, yana bir qismi esa boshqa qarorlardan norozi bo‘lgan.
Ba’zi da’volar arizachilarga qaytarilgan, ro’yxatga olingan da’volarning bir qismi esa chet elliklarga rad etildi. Boshqalar uchun qarorlar hali qabul qilinmagan.
Sudlarning o’z da’volarini qondirishni rad etish to’g’risidagi qaroriga rozi bo’lmagan chet el fuqarolari yuqori turuvchi sudlarga shikoyat qiladi.
Mintaqaviy ommaviy axborot vositalaridan olingan ma’lumotlarga ko‘ra, Chelyabinsk viloyatida “Noqonuniy migrant” operatsiyasining yangi bosqichi boshlangan.
“Joriy yilning oʻtgan davrida migratsiya sohasida 568 ta jinoyat hujjatlashtirildi. Deyarli 5 ming maʼmuriy huquqbuzarlikka chek qoʻyildi. Chet el fuqarolarini mamlakatdan maʼmuriy chiqarib yuborish boʻyicha 342 ta qaror qabul qilindi, shu jumladan, 252 tasi majburiy ravishda» — deyiladi huquq-tartibot idoralari bayonotida.

По информации, полученной из районных и городских судов региона, некоторые из них пытаются оспорить решение о запрете на въезд в Россию, другие — отмену трудового патента, третьи — другие решения.
Часть исков были возвращены заявителям, а по некоторым из зарегистрированных исков иностранцам было отказано. По другим решения ещё не приняты.
Иностранные граждане, не согласные с решением судов об отказе в удовлетворении их требований, подают апелляцию в суды вышестоящей инстанции.
Согласно информации, полученной от региональных средств массовой информации, в Челябинской области стартовал новый этап операции «Нелегальный мигрант».
«В этом году в сфере миграции задокументировано уже 568 преступлений. Пресечено почти 5 тысяч административных правонарушений. Принято 342 решения об административном выдворении иностранцев за пределы страны, в том числе 252 — в принудительном порядке. Депортировано 24 иностранца, отбывших наказание за совершение тяжких преступлений. Закрыт въезд в Российскую Федерацию 878 мигрантам»,
— говорится в заявлении правоохранителей.
В 2025 году количество мигрантов, прибывших в регион, увеличилось более чем вдвое по сравнению с предыдущим годом.