Гап ВНЖ ва РВП ҳақида кетмоқда.
Жанубий Урал полицияси ходимлари «Нелегальный мигрант» тезкор-профилактик операцияси доирасида миграция қонунчилиги бузилиши ҳолатларини аниқлаш ишларини давом эттирмоқда.
Тадбирнинг биринчи кунида рухсатномалар, хусусан, ВНЖ ва РВП ҳужжатларини бекор қилиш бўйича олтита қарор қабул қилинган.
Ички ишлар вазирлигининг вилоят бош бошқармаси барча мигрантлар Россия қонунчилигини бузганини иддао қилмоқда. Масалан, ўтган йили Россияда бўлиш қоидаларини бузган 63 ёшли эркак икки марта маъмурий жавобгарликка тортилган. Копейскда яшовчи яна бир 28 ёшли муҳожир яшаш минимуми доирасида ўзини боқиш имконияти борлиги ҳақида керакли ҳужжатларни тақдим этмаган.
“Рухсатномалари бекор қилинган барча хорижликлар 15 кун ичида Россия Федерацияси ҳудудини тарк этишлари шарт, агар улар бу ишни бажармаса, депортация қилинадилар”, — дейилади ИИВ Бош бошқармаси Челябинск вилояти матбуот хизмати хабарида.

Речь идет о временном проживании и виде на жительство.
Полицейские Южного Урала продолжают работу по выявлению нарушений миграционного законодательства в рамках оперативно-профилактической операции «Нелегальный мигрант».
Так, за первый день стартовавшего мероприятия, принято шесть решений об аннулировании разрешительных документов, а именно на временное проживание и вида на жительство иностранным гражданам.
По информации ГУ МВД региона все мигранты нарушили законодательство России. Например, 63-летнего мужчину в прошлом году дважды привлекали к административной ответственности за нарушение режима пребывания в нашей стране. Еще один 28-летний мигрант, проживающий в Копейске не предоставил обязательные документы, что у него есть возможность содержать себя в пределах прожиточного минимума.
«Все иностранцы, которым аннулированы разрешительные документы, обязаны покинуть территорию РФ в 15-дневный срок, а в случае неисполнения обязанности они будут депортированы», – отметили в пресс-службе ГУ МВД России по Челябинской области.