8-noyabr kuni Chelyabinskda keng jamoatchilik muhokamasiga sabab bo‘lgan mojaro sodir bo‘ldi. “Russkaya obshina” a’zolari va Teplotexnika instituti yaqinida ikki guruh o‘rtasidagi to‘qnashuv mahalliy va federal tuzilmalar e’tiborini tortdi.
Voqea Teplotexnika instituti hududida o‘smirlar o‘rtasida yuzaga kelgan og‘zaki janjaldan boshlangan. Bir necha daqiqadan so‘ng shu joyda to‘plangan ikkala guruh vakillari o‘rtasidagi mushtlashuv travmatik qurollar, qalampirli sprey va raketnisalarni ishlatishgacha yetib bordi.
Dastlabki xabarlarda “Russkaya obshina” guruhi a’zolari o‘z raqiblarini “xalqaro muhojirlar to‘dasi” deb atagan.
Biroq, keyinroq xavfsizlik kuchlaridagi manbalar mushtlashuv hech qanday etnik kelib chiqishiga ega emasligini ma’lum qildi. Janjalda qatnashgan ikkinchi tomon “Teplotexovskiylar» nomi bilan tanilgan mahalliy guruh bo‘lib chiqdi.
Polisiya mushtlashuv ishtirokchilarining aksariyatini aniqladi va tergov organlari bezorilik moddasi bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atdi.
Rossiya Tergov qo‘mitasi raisi Aleksandr Bastrikin vaziyatga shaxsan aralashdi.
“Russkaya obshina” a’zolari avvaliga qarshi tomonni qurol ishlatishda ayblagan edi. Biroq videokuzatuvlardan buning aksi ma’lum bo‘ldi. Shundan so‘ng drujinniklar qurolni faqat o‘zini himoya qilish uchun qo‘llaganliklarini da’vo qilishdi. Biroq, ular tomonidan e’lon qilingan videomateriallar ular tomonidan quroldan faol foydalanilganidan dalolat beradi.

8 ноября в Челябинске произошел конфликт, вызвавший широкую общественную дискуссию. Конфликт привлек внимание местных и федеральных властей.
Инцидент начался со словесной ссоры между подростками на территории Теплотехнического института. Через несколько минут драка между собравшимися переросла до применения травматического оружия, перцовых баллончиков и ракетниц.
В первоначальных сообщениях члены националистической группировки «Русская община» называли своих оппонентов «интернациональной бандой».
Однако позже источники в силовых структурах выяснили, что драка не имела этнического происхождения. Второй стороной конфликта оказалась местная группировка, известная как «Теплотеховские».
Полиция установила личности большинства участников потасовки, а следственные органы возбудили уголовное дело по статье «Хулиганство».
В ситуацию лично вмешался председатель Следственного комитета России Александр Бастрыкин.
Члены «Русской общины» первоначально обвинили противоположную сторону в применении оружия.
Однако видеонаблюдение показало обратное. После этого дружинники заявили, что использовали оружие только в целях самообороны. Однако видеоматериалы свидетельствуют о том, что они сами активно применяли оружие.