Bayonotda Gavriil 2025-yil 5-iyun kuni lavozimidan ozod etilgani aytiladi, ishdan bo‘shatish sababi to‘g‘ridan-to‘g‘ri aytilmagan, biroq bu uning internetda tarqatilgan va ko‘plab bahs-munozaralarga sabab bo‘lgan va’zlaridan ko‘p o‘tmay sodir bo‘lgan.
O‘tgan hafta Gavriil o‘zining yakshanba kungi ma’ruzasida musulmonlar, ayniqsa, Moskvadagi jome masjidida Qurbon hayitini nishonlash uchun yig‘ilganlar haqida keskin fikrlar bildirgan edi. U shu kunlarda butun ko‘cha odamlar bilan to‘lganini aytgan va musulmonlarni «armiya»ga qiyoslagan. U, shuningdek, agar mulla moskvaliklarni so‘yishni buyursa, bu «tez sodir bo‘lishi mumkin», chunki Ichki ishlar vazirligi «reaksiya qilishga ulgurmaydi», degan.
Ruhoniy musulmonlarni «ichmaydigan, sport bilan shug‘ullanadigan va xavfli bo‘lishi mumkin bo‘lgan sog‘lom erkaklar» deb ta’riflagan. Bu so‘zlar butun musulmon jamoatchiligi uchun bevosita tahdid va haqoratdek yangradi.
Ko‘pchilik buni alohida shaxslarga nisbatan emas, umuman musulmonlarga nisbatan haqorat sifatida qabul qildi. Ayniqsa, bunday so‘zlarni ruhoniyning aytgani o‘ta noto‘g‘ri.
“Axmat” maxsus kuchlari qo‘mondoni, Rossiya Qurolli kuchlari bosh harbiy-siyosiy boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari general-leytenant Apti Alaudinov ruhoniyning bayonotlariga keskin munosabat bildirdi. U ruhoniyni «ahmoq» deb atadi va uni provokatsiyada aybladi.
Alaudinov Rossiyada millionlab mahalliy musulmonlar istiqomat qilishini va ularning e’tiqodini shubha ostiga qo‘yishga hech kimning haqqi yo‘qligini ta’kidladi. Bunday so‘zlardan keyin Gavriilga nisbatan jinoiy ish qo‘zg‘atilmaganiga ham hayron bo‘ldi.
Ayrimlar bu ruhoniyni hamma musulmonlar haqida emas, faqat radikal muhojirlar haqida gapirayotganini aytib, oqlashga urindi. Ammo bu va’zda aniq aytilmagan va ko‘pchilik uchun uning so‘zlari umumiy tahdiddek ko‘rinadi.
Davlat Dumasi deputati Mixail Matveyev ham vaziyatga izoh berdi. U o‘zining Telegram-kanalida “qandaydir muhojirlar armiyasi paydo bo‘lishidan qo‘rquv hissi” so‘nggi yillarda rasmiylarning o‘zlari olib borayotgan siyosat natijasi ekanini yozdi.
Sxiigumen Gavriil tomonidan aytilgan kabi bayonotlar nafaqat musulmonlarni haqorat qiladi, balki turli dindagi odamlar o‘rtasida dushmanlikni qo‘zg‘atishi mumkin.
Bunday vaziyatda Rossiya nafaqat pravoslav xristianlar, balki uning qonunlari va madaniyatini hurmat qiladigan millionlab musulmonlar – mamlakat fuqarolarining vatani ekanligini unutmaslik kerak. Odamlarni e’tiqodiga yoki millatiga qarab ajratish xavfli yo‘ldir. Har qanday jamiyatda tinchlik va o‘zaro hurmat saqlanishi kerak.

Валаамский монастырь уволил священника схиигумена Гавриила (в миру — Виноградова) с должности главы Сочинского подворья. Об этом официально сообщила пресс-служба монастыря.
В сообщении сказано, что Гавриила освободили от должности с 5 июня 2025 года. Причину увольнения прямо не назвали, но это произошло вскоре после его резонансной проповеди, которая распространилась в интернете и вызвала много споров.
На прошлой неделе отец Гавриил во время воскресной проповеди резко высказался о мусульманах, особенно о тех, кто собирается на празднование Курбан-байрама у Соборной мечети в Москве. Он сказал, что в эти дни якобы «вся улица заполнена людьми», и сравнил мусульман с «армией». Он также сказал, что, если мулла «прикажет вырезать москвичей», то это «могло бы случиться быстро», потому что МВД «не успеет среагировать».
Священник описал мусульман как «здоровых мужчин, которые не пьют, занимаются спортом и могут быть опасны». Эти слова прозвучали как прямая угроза и оскорбление в адрес всей мусульманской общины.
Многие люди восприняли это как оскорбление мусульман в целом, а не отдельных лиц. Особенно неприятно то, что такие слова прозвучали от служителя церкви.
На высказывания Гавриила резко отреагировал генерал-лейтенант Апти Алаудинов — командир спецназа «Ахмат» и заместитель начальника Главного военно-политического управления Вооружённых сил России. Он назвал священника «дебилом» и обвинил его в провокации.
Алаудинов отметил, что в России проживают миллионы коренных мусульман, и никто не имеет права ставить под сомнение их веру. Он также удивился, почему после таких слов против Гавриила не было возбуждено уголовное дело.
Некоторые пытались оправдать священника, мол, он говорил не обо всех мусульманах, а только о радикальных мигрантах. Но в проповеди этого чётко не прозвучало, и для многих его слова выглядели как общая угроза.
Депутат Госдумы Михаил Матвеев тоже прокомментировал ситуацию. Он написал в своём Telegram-канале, что «ощущение страха от появления якобы какой-то армии мигрантов» — это результат политики, которую проводили сами власти в последние годы.
Такие высказывания, как у схиигумена Гавриила, не только оскорбляют мусульман, но и могут спровоцировать вражду между людьми разных вероисповеданий.
В такой ситуации важно напомнить, что в России проживают не только православные, но и миллионы мусульман — граждане страны, которые уважают её законы и культуру. Разделять людей по вере или национальности — опасный путь. Мир и взаимное уважение — это то, что нужно сохранять в любом обществе.