Chernogoriya Turkiya fuqarolari uchun vizasiz kirishni vaqtincha to’xtatdi. Ushbu qaror Podgoritsada mahalliy aholi chet elliklar tomonidan kaltaklangan voqeadan so’ng qabul qilindi.
Hukumat 2025-yil 27-oktabrda Turkiya fuqarolari uchun vaqtinchalik viza rejimi qayta tiklanishini e’lon qildi. Bu politsiya bir kechada Turkiya va Ozarbayjondan kelgan 45 kishini chernogoriyalikni kaltaklaganlikda gumon qilib hibsga olganidan keyin sodir bo’ldi. Oxir-oqibat ikki kishi – 54 yoshli turk va 31 yoshli ozarbayjonlik hibsga olindi.
Bosh vazir Miloyko Spaich hukumat tezkor choralar ko’rishga qaror qilganini va vizasiz kirishni vaqtincha to’xtatganini aytdi.
Ushbu voqeadan so’ng poytaxtning Zabjela tumanida tartibsizliklar boshlandi: mahalliy aholi turklar turgan binoni o’rab olib, millatchilik shiorlarini aytib baqirishdi. Natijada Chernogoriya prokuraturasi millatlararo nafratni qo’zg’atish bo’yicha jinoiy ish qo’zg’atdi.
Mahalliy ommaviy axborot vositalari Podgoritsa markazida turk davlat raqamlariga ega avtomobil yoqib yuborilgani va turk fuqarosiga tegishli fast-fud restoranning oynasi sindirilgani haqida xabar berishdi.
Chernogoriya Tashqi ishlar vazirligi mamlakatga kelayotgan turk fuqarolari uchun vizalar tezlashtirilgan tartibda ko’rib chiqilishini ma’lum qildi.

Черногория временно закрыла безвизовый въезд для граждан Турции. Такое решение приняли после инцидента в Подгорице, где местного жителя избили иностранцы.
Как сообщили в правительстве, 27 октября 2025 года решено временно ввести визовый режим для турецких граждан. Это случилось после того, как ночью полиция задержала 45 человек из Турции и Азербайджана — их проверяли по подозрению в избиении черногорца. В итоге под арестом оказались двое: 54-летний турок и 31-летний азербайджанец.
Премьер-министр Милойко Спайич заявил, что правительство решило действовать быстро и временно приостановило безвиз.
После этого случая в столичном районе Забьела начались беспорядки: местные жители окружили здание, где жили турки, и выкрикивали националистические лозунги. Из-за этого прокуратура Черногории возбудила уголовное дело о разжигании межнациональной вражды.
Местные СМИ сообщили, что в центре Подгорицы сожгли машину с турецкими номерами и разбили витрину фастфуда, принадлежащего гражданину Турции.
МИД Черногории уточнил, что для тех турецких граждан, кто всё же планирует поездку, визы будут оформляться по ускоренной процедуре.