Vyacheslav Volodin Ichki ishlar vazirligi tartib oʻrnatishiga va ushbu mutaxassisliklar roʻyxatini qayta koʻrib chiqishiga umid qilmoqda. Hozirda roʻyxatga 192 ta mutaxassislik kiradi. Ularning orasida 38 ta shifokorlik lavozimi va 46 ta oʻrta tibbiy xodimlar lavozimi bor. Davlat Dumasi Raisi tibbiyot kabi muhim sohalarda faqat rus tilini yaxshi biladigan yuqori malakali mutaxassislar ishlashi kerak, deb hisoblaydi.
Qoidalarni oʻzgartirish qarori Bosh prokuraturaning tekshiruvlari bilan bogʻliq. Tekshiruvlar chet ellik tibbiyot xodimlarini ishga qabul qilishda koʻplab qoidabuzarliklarni koʻrsatdi. 2025-yilda Rossiyaning 27 ta hududida prokurorlar xorijda ta’lim olgan tibbiyot mutaxassislarining diplomlarini tasdiqlashda qoidabuzarliklarning oldi olingani aytilmoqda. Mamlakatning 17 ta hududida chet ellik tibbiyot xodimlari ularning malakasi majburiy tekshirilmasdan ishga olingani aniqlandi. Ushbu qoidabuzarliklar sababli Davlat Dumasi yaqin vaqt ichida Duma Kengashi yigʻilishida vaziyatga aralashishni rejalashtirmoqda.

Председатель Государственной Думы Вячеслав Володин предложил изменить правила трудоустройства иностранных граждан. Совет Думы планирует обсудить передачу полномочий от Министерства труда к Министерству внутренних дел. МВД хотят дать право утверждать списки профессий, по которым мигранты могут устраиваться на работу без учета квот.
Вячеслав Володин рассчитывает, что Министерство внутренних дел наведет порядок и пересмотрит этот перечень специальностей. Сейчас в список входит 192 специальности. Среди них есть 38 должностей врачей и 46 должностей среднего медицинского персонала. Председатель Государственной Думы считает, что в таких важных сферах, как медицина, должны работать только высококвалифицированные специалисты, которые хорошо знают русский язык.
Решение изменить правила связано с проверками Генеральной прокуратуры. Проверки показали много нарушений при приеме на работу иностранных медиков. В 2025 году в 27 регионах России прокуроры пресекли нарушения при подтверждении дипломов медицинских специалистов, которые получили образование за границей. В 17 регионах страны выяснилось, что иностранных медиков взяли на работу вообще без обязательной проверки их квалификации. Из-за этих нарушений Государственная Дума планирует вмешаться в ситуацию в ближайшее время на заседании Совета Думы.