Akkreditatsiya qilingan ta’lim dasturida kunduzgi ta’lim bo‘yicha o‘qiyotgan talabalar bo‘sh vaqtlarida ishlash uchun ruxsatnoma yoki patentsiz ishlashi mumkin, ish beruvchilar esa chet ellik talabalarni ruxsatnomasiz jalb qilish va ishga joylashtirish huquqiga ega.
Agar chet el fuqarosi ta’lim muassasasida o‘qishni tugatsa yoki to‘xtatsa, bunday fuqaro bilan tuzilgan mehnat shartnomasi yoki ish (xizmat ko‘rsatish) to‘g‘risidagi fuqarolik shartnomasi bekor qilinishi kerak.
Kechki va sirtqi ta’limdagi talabalar ruxsat hujjatlarini olishi kerak bo‘ladi. Agar talaba Rossiyaga viza bilan kelgan bo‘lsa, ishlash uchun ruxsatnoma talab qilinadi; agar viza talab qilinmaydigan davlatdan bo‘lsa, patent olishi lozim.
Ikkala holatda ham ish beruvchi chet el fuqarosi bilan mehnat shartnomasi tuzilgan yoki bekor qilinganidan keyin uch ish kuni ichida Ichki ishlar vazirligini xabardor qilishi shart.

Студенты, которые учатся очно по аккредитованной образовательной программе, могут работать в свободное от учёбы время без получения разрешения на работу или патента, а работодатели имеют право привлекать и использовать иностранных студентов без получения разрешения на привлечение и использование иностранных работников.
В случае, если иностранный гражданин завершил или прекратил обучение в образовательной организации, трудовой договор или гражданско-правовой договор на выполнение работ (оказание услуг), заключенный с таким гражданином, подлежит прекращению.
Студентам очно-заочной (вечерней) и заочной форм обучения нужно будет оформить разрешительные документы. Если студент приехал в Россию по визе – разрешение на работу, если без визы – патент.
В обоих случаях работодатель обязан в течение трех рабочих дней уведомить МВД о заключении или расторжении трудового договора с иностранцем!