“Сбербанк”га тегишли “Юmoney” хизмати энди чет эл фуқароларига масофадан туриб банк ҳисоб рақамларини очиш ва карталарни олиш имкониятини беради. Карта виртуал бўлиши ва унинг пластик версиясини Россияга келганида Шереметьево аэропортида олиш мумкин.
Янги хизмат ҳақида “Сбербанк” бошқаруви раисининг биринчи ўринбосари Кирилл Царев маълум қилган. Хизмат чет эллик сайёҳларга Шереметьево аэропортида бир зумда “Мир” банк картасини олиш имкониятини беради. Карта чиқариш жараёни “Андроид” учун “Юmoney” иловаси орқали ҳамённи очиш, кейинчалик рўйхатдан ўтказиш, виртуал картани чиқариш ва идентификациядан бошланади.
“Чет эллик сайёҳлар “Мир” тўлов тизимининг банк картасини Шереметьево аэропортида тўғридан-тўғри етиб келиш зонасида олишлари мумкин. Ушбу хизмат “Сбер”нинг шўба корхонаси ва ҳамкори бўлган “Юmoney” финтех компанияси томонидан тақдим этилади”, — дейди Кирилл Царев. Карта чиқарилиши ва унга хизмат кўрсатилиши бепул, ариза бериш жараёни тез ва содда тарзда бўлади.
Дастлаб “Сбербанк” ушбу картани хитойлик сайёҳлар учун ишлаб чиққан, бироқ Туроператорлар ассоциацияси маълумотларига кўра, у нафақат хитойлик сайёҳлар, балки турли мамлакатлар, жумладан Қозоғистон, Қирғизистон, Ҳиндистон, Арманистон, Ўзбекистон ва бошқа мамлакатлардан келган меҳмонлар орасида ҳам тарқалди.
2023 йилнинг ёзида Visa ва Mastercard халқаро тўлов тизимлари Россияни тарк этган эди ва “Юмoney” хизматининг янги ташаббуси Россияга келаётган хорижий фуқаролар учун қулай тўлов турини тақдим этиш имконини беради.

Сервис “ЮMoney”, принадлежащий “Сбербанку”, теперь предоставляет возможность иностранным гражданам открывать банковские счета и получать карты дистанционно. Карта может быть виртуальной, а ее пластиковую версию можно получить в аэропорту Шереметьево по прибытии в Россию.
Первый заместитель председателя правления “Сбербанка” Кирилл Царев рассказал о новой услуге на Дне инвестора. Сервис предоставляет возможность иностранным туристам получить моментальную банковскую карту “Мир” в аэропорту Шереметьево. Процесс оформления карты начинается с открытия кошелька через приложение “ЮMoney” для Android, последующей регистрации, выпуска виртуальной карты и прохождения идентификации.
“Иностранные туристы могут получить моментальную банковскую карту платежной системы ‘Мир’ в аэропорту Шереметьево прямо в зоне прилета. Такую услугу предоставляет финтех-компания ‘ЮMoney’ – дочерняя компания и партнер ‘Сбера'”, – отметил Кирилл Царев. Карта выдается и обслуживается бесплатно, и процесс оформления описан как быстрый и простой.
Изначально “Сбербанк” разрабатывал эту карту для туристов из Китая, но, согласно данным Ассоциации туроператоров, она стала популярна не только среди китайских туристов, но и среди гостей из различных стран, включая Казахстан, Киргизию, Индию, Армению, Узбекистан и другие.
Важно отметить, что летом 2023 года из России ушли международные платежные системы Visa и Mastercard, и новая инициатива “ЮMoney” позволяет предоставить удобный вариант оплаты для иностранных граждан, прибывающих в Россию.