Ekspat – bu o‘z vatanidan tashqarida yashab ishlaydigan shaxs. Ular orasida xalqaro kompaniyalar xodimlari, keksalikni xorijda o‘tkazishga qaror qilgan nafaqaxo‘rlar yoki mustaqil ravishda boshqa davlatga ko‘chib o‘tganlar bo‘lishi mumkin.
InterNations xalqaro hamjamiyati “Expat Insider 2025” tadqiqotini e’lon qildi, unda xorijliklar uchun eng arzon va eng qimmat mamlakatlar nomi e’lon qilindi.
So‘rovda 172 mamlakatdan o‘n mingdan ortiq ekspatlar qatnashdi. Ular hayotni yashash narxidan tortib, hayotdan qoniqish darajasigacha bo‘lgan 53 mezon bo‘yicha baholashdi. Yakuniy reytingga 46 ta davlat kirdi.
Vetnam arzonligi bo‘yicha birinchi o‘rinni egalladi. Undan keyin Kolumbiya, Panama, Xitoy, Tailand, Indoneziya, Filippin, Meksika, Malayziya va Braziliya.
Vetnamda chet elliklarning deyarli 90 foizi yashash narxidan qoniqish hosil qiladi, global o‘rtacha ko‘rsatkich esa 40 foizdan oshmaydi. Mamlakatning har uchinchi chet el fuqarosi u yerda doimiy qolishni xohlaydi, yana uchdan bir qismi hali qaror qilmagan. Imkoniyatlar reytingida birinchi o‘rinni egallaganiga qaramay, Vetnam chet elliklar uchun eng yaxshi mamlakatlar umumiy ro‘yxatida faqat beshinchi o‘rinni egalladi. Panama umumiy reytingda yetakchiga aylandi.

«Экспат» — это человек, который живёт и работает за пределами своей родины. Это могут быть сотрудники международных компаний, пенсионеры, решившие провести старость за границей, или те, кто самостоятельно переехал в другую страну.
Международное сообщество InterNations опубликовало исследование Expat Insider 2025, в котором назвали самые доступные и самые дорогие страны для иностранцев.
В опросе приняли участие более десяти тысяч экспатов из 172 стран. Они оценивали жизнь по 53 критериям — от стоимости проживания до уровня удовлетворенности жизнью. В итоговый рейтинг вошли 46 государств.
Первое место по доступности занял Вьетнам. За ним следуют Колумбия, Панама, Китай, Таиланд, Индонезия, Филиппины, Мексика, Малайзия и Бразилия.
Во Вьетнаме почти 90% экспатов довольны стоимостью жизни, тогда как в среднем по миру этот показатель не превышает 40%. Каждый третий иностранный житель страны хотел бы остаться там навсегда, ещё треть пока не определилась. Несмотря на первое место в рейтинге доступности, в общем списке лучших стран для экспатов Вьетнам оказался лишь пятым. Лидером общего рейтинга стала Панама.
Самыми дорогими для иностранцев странами респонденты назвали Канаду, Великобританию, Финляндию, Турцию, Катар, Сингапур, Южную Корею, Ирландию, Австралию и Норвегию.