Davlat dumasi uchinchi oʻqishda Rossiya Federatsiyasi Qurolli Kuchlarida shartnoma boʻyicha xizmat qilayotgan yoki xizmat qilgan hamda jangovar harakatlarda qatnashgan chet el fuqarolari va fuqaroligi boʻlmagan shaxslarni deportatsiya qilishni taqiqlovchi qonunni qabul qildi.
Oʻzgartirishlar mamlakatdan chiqish va unga kirish tartibi toʻgʻrisidagi, shuningdek, chet el fuqarolarining huquqiy holati toʻgʻrisidagi qonunlarga kiritildi. Bu haqdagi qonun loyihasi Dumaga birinchi marta 2025-yil 20-noyabrda kiritilgan edi, yakuniy ravishda esa seshanba kuni, 26-mayda qabul qilindi.
Yangi qonun boʻyicha chet elliklarga nisbatan endi Rossiyaga kirishni taqiqlash, boʻlishi nomaqbulligi yoki deportatsiya qilish toʻgʻrisida qarorlar qabul qilinishi mumkin emas. Ularning vaqtinchalik boʻlish muddati qisqartirilishi yoki “РВП”, shu jumladan ta’lim olish uchun berilgan ruxsatnomasi bekor qilinmaydi.
Shuningdek, ularga “ВНЖ”, patent yoki ishlash uchun ruxsatnoma berishni rad etish yoki ularni bekor qilish mumkin emas.
Biroq harbiy xizmatchilarning oila a’zolari uchun qat’iy cheklovlar amal qiladi. Qonunda harbiyning oila a’zosiga “ВНЖ” berilmaydigan, berilgan hujjat esa bekor qilinadigan holatlar tavsiflangan.
Bu holat, agar shaxs Rossiya konstitutsiyaviy tuzumi asoslarini zoʻrlik bilan oʻzgartirish tarafdori boʻlsa yoki terrorchilik harakatlarini moliyalashtirsa va rejalashtirsa yuz beradi. Shuningdek, agar shaxs ariza topshirishdan oldingi besh yil davomida ma’muriy ravishda chiqarib yuborilgan, deportatsiya qilingan yoki chet el davlatiga topshirilgan boʻlsa, “ВНЖ” berilmaydi.
Agar bunday holatlar ariza topshirishdan oldingi oʻn yil davomida bir necha bor sodir boʻlgan boʻlsa, hujjat berish ham rad etiladi.
Agar oila a’zosi soxta hujjatlar taqdim etgan yoki oʻzi haqida yolgʻon ma’lumotlar bergan boʻlsa, hujjatlar bekor qilinadi yoki berilmaydi. Bu sud tomonidan ogʻir yoki oʻta ogʻir jinoyatlar, shuningdek, giyohvandlik vositalari bilan bogʻliq jinoyatlar uchun hukm qilinganlarga ham tegishlidir. Cheklovlar Rossiyada yoki chet elda ogʻir yoki oʻta ogʻir jinoyatlar uchun sudlanganligi tugallanmagan yoki olib tashlanmagan shaxslarga nisbatan ham amal qiladi.
Agar oila a’zosi Rossiyadan boshqa davlatga doimiy yashash uchun chiqib ketgan boʻlsa yoki kalendar yili davomida umumiy hisobda olti oydan ortiq Rossiya hududidan tashqarida boʻlgan boʻlsa, yashash guvohnomasi bekor qilinadi. Shoshilinch davolanish, ogʻir kasallik yoki yaqin qarindoshining vafoti holatlari bundan mustasnodir. Rossiya fuqarosi bilan soxta nikoh qurish qonunbuzarlik hisoblanadi. Shuningdek, agar chet ellik yashash guvohnomasini olganidan keyin istalgan ikki kalendar yili davomida uzluksiz ravishda IIVni Rossiyada yashayotgani toʻgʻrisida xabardor qilmagan boʻlsa, hujjat bekor qilinadi. Nihoyat, shaxsning Rossiyada boʻlishi nomaqbulligi yoki uning kirishini taqiqlash toʻgʻrisida qaror qabul qilinganda yashash guvohnomasi berilmaydi yoki bekor qilinadi.

Государственная дума приняла в третьем чтении закон, который запрещает депортировать из России иностранных граждан и лиц без гражданства, если они служат или служили по контракту в Вооруженных силах Российской Федерации и участвовали в боевых действиях. Изменения внесены в законы о порядке выезда и въезда в страну, а также о правовом положении иностранных граждан. Законопроект об этом был впервые внесен в Думу 20 ноября 2025 года, а окончательно принят во вторник, 26 мая.
Новый закон дает серьезные гарантии военным. В отношении таких иностранцев теперь нельзя принимать решения о неразрешении въезда в Россию, нежелательности пребывания или депортации. Им не могут сократить срок временного пребывания или аннулировать разрешение на временное проживание, включая разрешение для получения образования.
Также им не могут отказать в выдаче или аннулировать вид на жительство, патент или разрешение на работу.
Однако для членов семей военнослужащих действуют строгие ограничения. Закон описывает случаи, когда члену семьи военного не выдадут вид на жительство, а уже выданный документ аннулируют.
Это произойдет, если человек выступает за насильственное изменение основ конституционного строя России или финансирует и планирует террористические акты. Также вид на жительство не выдадут, если человек в течение пяти лет до подачи заявления подвергался административному выдворению, депортации или передавался иностранному государству.
Если такие случаи происходили неоднократно в течение десяти лет до подачи заявления, в документе тоже откажут.
Документы аннулируют или не выдадут, если член семьи предоставил поддельные документы или сообщил о себе ложные сведения. Это же касается тех, кто осужден судом за тяжкие или особо тяжкие преступления, а также за преступления с наркотиками. Ограничения действуют и в отношении лиц с непогашенной или неснятой судимостью за тяжкие или особо тяжкие преступления в России или за границей. Вид на жительство аннулируют, если член семьи уехал из России на постоянное проживание в другую страну или находился за пределами России более шести месяцев суммарно в течение календарного года. Исключением являются случаи экстренного лечения, тяжелой болезни или смерти близкого родственника. Нарушением считается заключение фиктивного брака с гражданином России. Также документ аннулируют, если иностранец непрерывно в течение любых двух календарных лет после получения вида на жительство не уведомлял МВД о своем проживании в России. Наконец, вид на жительство не выдадут или аннулируют при решении о нежелательности пребывания человека в России или о запрете на его въезд.