31 yoshli sudanlik muhojir sud qarori bilan Rossiyadan deportatsiya qilinishi rejalashtirilgan edi. Deportatsiya kuni u markazni o‘z xohishi bilan tark etishdan bosh tortdi. OAV xabarlariga ko‘ra, u fuqarolar urushi davom etayotgan mamlakatiga qaytishni istamagan.
Polisiya xodimlari sud qaroriga bo‘ysunishlari va uni uyiga jo‘natishlari shart edi. Deportatsiya bekor qilinmasligi ma’lum bo‘lgach, janjal boshlandi. Erkak ikki polisiya xodimini bir necha bor mushtlab, tepgani uchun unga qarshi Rossiya Jinoyat kodeksining 318-moddasi 1-qismi – davlat amaldoriga nisbatan hayot yoki sog‘liq uchun xavfli bo‘lmagan zo‘ravonlik qo‘llash bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atildi.
Sud ishni ko‘rib chiqib, uni bir yilu sakkiz oylik qamoq jazosiga hukm qildi. Migrant niyatiga yetganidan xursand.

Утром 25 ноября в Центре временного содержания иностранных граждан в городе Почеп (Брянская область) произошёл конфликт.
31-летнего гражданина Судана должны были выдворить из России по решению суда. В день депортации он отказался добровольно покидать центр. По данным СМИ, мужчина объяснял это тем, что не хочет возвращаться в страну, где продолжается гражданская война.
Сотрудники полиции были обязаны исполнить решение суда и отправить его на родину. Когда стало понятно, что депортацию отменять не будут, произошла драка. Мужчина несколько раз ударил двоих полицейских руками и ногами.
После этого в отношении него возбудили уголовное дело по части 1 статьи 318 УК РФ — применение насилия, не опасного для жизни или здоровья, в отношении представителя власти.
Суд рассмотрел дело и назначил наказание — 1 год 8 месяцев лишения свободы с отбыванием в колонии-поселении. Мигрант рад, что достиг своей цели.