Davlat dumasining migratsiya va fuqarolik masalalari bo‘yicha maxsus vakili, Davlat dumasining MDH ishlari bo‘yicha qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari Konstantin Zatulin Rossiyada migratsiya siyosati hali ham tartibsizlik holatida, etnik asosda manipulyasiya o‘ta xavfli bo‘lib qolayotganini aytgan.
“Ichki ishlar vaziri Vladimir Kolokolsev Federatsiya Kengashida migratsiya haqida qisqacha gapirdi, ammo bu yetarli emasligi aniq”, degan Zatulin payshanba kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida.
🔺 Migratsiya masalasining ahamiyati
“Migratsiya “maxsus harbiy operatsiya”dan keyin ikkinchi o‘rinni egalladi”, – deydi deputat.
MDH ishlari bo‘yicha ixtisoslashtirilgan qo‘mita hozirda migratsiyaga oid 18 ta qonun loyihasini ko‘rib chiqmoqda. Biroq bu jarayon to‘xtab qoldi va Rossiyada migratsiya siyosati noaniqligicha qolmoqda.
Hatto statistik ma’lumotlar ham bahsli. 2023-yil uchun rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, mamlakatga 12 million 75 ming kishi kirgan. Biroq 10 million 810 ming kishi ketgan. 9 millionga yaqin odam migratsiya organlarida ro‘yxatdan o‘tgan, shundan 3 millioni patent yoki ruxsatnoma asosida ishlaydi. Ammo noqonuniy muhojirlar hamon bor – Ichki ishlar vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, ularning soni 650 ming, boshqa manbalarga ko‘ra – 2 milliongacha.
🔺 Migratsiyaning iqtisodiyot uchun ahamiyati
Hozirda Rossiyada 6 millionga yaqin muhojir bor. “Bu juda ko‘p”, deydi Zatulin. Pandemiyadan oldin Rossiyada 11 million xorijlik bor edi. “Biz chet el fuqarolari ko‘p davlatlar qatoriga kirdik.
Rossiyada ish yoki boshpana izlayotganlar, jumladan, Ukrainadan qochgan 2 million kishi uchun jozibador”, – deya ta’kidlagan deputat.
Zatulin iqtisodiyot migrantlarga muhtoj ekanini tan oladi: “Bizda 2,5 millionga yaqin bo‘sh ish o‘rni bor. Ammo migrantlarni robotlarga almashtirib bo‘lmaydi. Bizga o‘tish davri kerak, bu davrda migratsiya oqimi sifatini oshirish, tartibsizlik va nazoratsizlik o‘rniga MDH mamlakatlaridan mehnat resurslarini jalb qilishni tashkil etish kerak”.
🔺 Siyosat va migratsiya
Muhojirlar mavzusi uning Rossiya barqarorligiga tahdid solayotgani va demografik muvozanatni o‘zgartirayotgani haqida vahima uchun ishlatiladi. “Krokus Siti Xoll”ga qilingan hujumdan so‘ng ko‘pchilik tojiklarni tahdid deb biladi. Zatulinning ta’kidlashicha, bu yetarlicha asosga ega emas.
Migratsiya muammosini hal qilish uchun Zatulin migratsiya masalalari bo‘yicha alohida vazirlik yaratishni taklif qilmoqda. Uning ishonchi komilki, Ichki ishlar vazirligi bu vazifani bajara olmayapti: “Ichki ishlar vazirligi – bu polisiya vazirligi. Ular muhojirlar qayerda kerakligini bilishmaydi va o‘z saflaridagi korrupsiyani yenga olmaydi”.

Миграционная политика в России до сих пор в состоянии хаоса, а манипуляции на национальной почве остаются крайне опасными. Об этом рассказал Константин Затулин, спецпредставитель Госдумы по делам миграции и гражданства и первый зампред Комитета ГД по делам СНГ.
«Министр внутренних дел Владимир Колокольцев в Совфеде лишь вскользь упомянул о миграции, но этого явно недостаточно», — заявил Затулин на пресс-конференции в четверг.
🔺 Важность миграционного вопроса
«Миграция вышла на второе место после СВО», — утверждает депутат. В профильном комитете по делам СНГ сейчас рассматриваются 18 законопроектов, касающихся миграции. Однако процесс застопорился, и миграционная политика в России остается неопределенной.
Даже статистика вызывает разногласия. Официальные данные за 2023 год указывают на 12 миллионов 75 тысяч въехавших в страну. Однако 10 миллионов 810 тысяч человек выехали. На миграционном учете числятся около 9 миллионов человек, из которых 3 миллиона работают по патенту или разрешению. Но есть еще нелегалы — по оценкам МВД их численность составляет 650 тысяч, а по другим данным — до 2 миллионов.
🔺 Значение миграции для экономики
На данный момент в России находится около 6 миллионов мигрантов. «Это много», — считает Затулин. До пандемии в России находилось 11 миллионов иностранцев. «Мы в числе государств с высоким процентом иностранных граждан. Россия привлекательна для ищущих работу или убежище, включая 2 миллиона человек, бежавших с Украины», — подчеркнул депутат.
Затулин признает, что экономика нуждается в мигрантах: «У нас порядка 2,5 миллионов вакантных рабочих мест. Но мигрантов роботами не заменить.
Нам необходим переходный период, во время которого следует улучшить качество миграционного потока, организовать набор трудовых ресурсов в странах СНГ вместо хаоса и бесконтрольности».
🔺 Политика и миграция
Тема мигрантов используется для утверждения, что миграция угрожает стабильности России и меняет демографический баланс. После атаки на “Крокус Сити Холл” многие видят угрозу в таджиках. Затулин отмечает, что это не имеет цивилизационного основания.
🔺 Пути решения миграционного вопроса
Для решения миграционного вопроса Затулин предлагает создать отдельное министерство по делам миграции. Он уверен, что МВД не справляется с ситуацией: «МВД — это министерство полиции. Они не знают, где нужны мигранты, и не могут победить коррупцию в своих рядах».