Давлат хавфсизлик хизматининг Самарқанд вилояти бўйича бошқармаси ҳамда вилоят ички ишлар бошқармаси ходимлари ҳамкорлигида тезкор тадбир ўтказилди.
ДХХ хабарига кўра, Самарқанд шаҳрида яшовчи шахс ўзганинг ишончига кириб, 30 минг АҚШ доллари эвазига танишлари орқали уни Америка Қўшма Штатларига юборишни ваъда қилиб, олдиндан 10 минг АҚШ доллари олган вақтида ушланди.
Бошқа бир ҳолатда эса Самарқанд вилоятининг Иштихон туманида яшовчи шахс Жиззах вилоятининг Дўстлик туманида истиқомат қилувчи фуқаронинг ишончига қириб, танишлари ёрдамида уни Қўшма Штатларга юбориш эвазига 21 минг АҚШ доллари талаб қилади.
ДХХ Жиззах вилояти бўйича бошқармаси ходимлари томонидан Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаментининг ҳудудий бошқармаси билан бирга Ғаллаорол туманида ўтказилган тезкор тадбирда, у 10 минг АҚШ доллари ва 100 млн сўм олган вақтида ушланди.
Тошкент шаҳрида қайд этилган ҳолатда, нуфузли университетлардан бирининг талабаси юқори ташкилотда ишловчи танишлари орқали Жиззах вилоятининг Мирзачўл туманида яшовчи фуқарони Америкага юбориш эвазига 20 минг АҚШ доллари талаб қилиб, олдиндан 3 минг АҚШ доллари олган вақтида Давлат хавфсизлик хизмати ва Бош прокуратура ҳузуридаги Департамент ходимлари томонидан ушланди.
Ҳар учала ҳолатда фуқароларга “Ўзбекистон – Туркия – Европа – Мексика – АҚШ” йўналишида Қўшма Штатларга юбориш ваъда қилинган.
Ҳозирда мазкур шахсларга нисбатан Жиноят кодексининг тегишли моддалари билан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда. Бу ҳақда “Кун.уз” хабар берди.

Оперативное мероприятие было проведено совместно с Самаркандским областным управлением Службы государственной безопасности и областным управлением внутренних дел.
По данным СГБ в ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Управления СГБ по Самаркандской области и регионального УВД, был задержан житель Самарканда.
Он обещал другому гражданину оказать содействие в отправке в Соединенные Штаты Америки через своих знакомых и запросил за свою услугу $30 тыс. Позже он был задержан с поличным при получении $10 тыс.
Аналогичным образом был задержан житель Дустликского района Джизакской области. Он пообещал отправить 27-летнюю жительницу Иштыханского района Самаркандской области в США и потребовал за свою услугу $21 тыс.
В ходе оперативного мероприятия он был задержан с поличным при получении $10 тыс. и 100 млн сумов. Подобный случай произошел в Ташкенте. Студент одного из престижных вузов столицы потребовал $20 тыс. в обмен на отправку в Америку жителя Мирзачульского района Джизакской области через своих знакомых, работающих в вышестоящих организациях.
Молодой человек был задержан сотрудниками СГБ и Генпрокуратуры при получении $3 тыс. Отмечается, что во всех трех случаях граждан обещали направить в США по маршруту Узбекистан – Турция – Европа – Мексика – США.
В настоящее время в отношении всех вышеуказанных лиц возбуждены уголовные дела по соответствующим статьям Уголовного кодекса, проводятся следственные действия. Об этом пишет «Кун.уз».