У мигрантларга авиабилет устига нарх қўйиб сотиш орқали фирибгарлик қилганликда гумонланмоқда.
Kun.uz манбасига кўра, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигининг Ташқи меҳнат миграцияси ва реинтеграция масалалари бошқармаси бошлиғи ўринбосари С.А. Давлат хавфсизлик хизмати томонидан ушланган.
С.А. мигрантларга авиабилет устига нарх қўйиб сотиш амалиётини ташкил этгани айтилмоқда. У Жиноят кодексининг 168-моддасида (фирибгарлик) кўрсатилган жиноятни содир қилганликда гумонланиб, қамоққа олинган.
Маълумот учун, 2021-2022 йилларда Ўзбекистонда ЕХҲТ лойиҳаларини амалга ошириш борасида вазирлик билан ҳамкорликда ташқи меҳнат миграцияси ва мигрантларнинг реинтеграция масалалари бўйича умумий суммаси 250 минг еврони ташкил этувчи лойиҳалар амалга оширилиши айтилганди.
Олдинроқ Kun.uz’да коррупцион схема сабабли Япония иш бозори Ўзбекистон учун ёпилиши мумкинлиги ҳақида таҳлилий мақола эълон қилинганди.
Таҳлилдан сўнг масалага ҳукумат даражасида эътибор қаратилиши мумкинлиги айтилди. Бу ҳақда “Кун.уз” хабар берди.

Его подозревают в обмане мигрантов, назначая цену на авиабилеты.
По словам источника Kun.uz, ​​заместитель начальника отдела иностранной трудовой миграции и реинтеграции Министерства занятости и трудовых отношений Узбекистана С.А.задержан Службой Госбезопасности.
Говорят,что С.А.  организовал практику продажи авиабилетов мигрантам по завышенным ценам. Он был задержан по подозрению в совершении преступления, предусмотренного статьей 168 (мошенничество) Уголовного кодекса РУз.
Для информации, ранее было сказано, что в 2021-2022 годах в сотрудничестве с Министерством по вопросам внешней трудовой миграции и реинтеграции мигрантов в Узбекистане была предусмотрена реализация проектов на общую сумму 250 тысяч евро.
Ранее данный интернет-сайт опубликовал аналитическую статью о том, что японский рынок труда может быть закрыт для Узбекистана из-за коррупционной схемы.
После анализа  предполагается рассмотрение данной проблемы на правительственном уровне. Об этом сообщает интернет-издание «Кун.уз».