1-fevraldan boshlab Qozog‘iston va Rossiya chegarasida ikkita nazorat punktlari vaqtincha yopiladi. Bu Orеnburg viloyatidagi «Orsk» va «Mashtakovo» o‘tkazish punktlari, deb xabar bermoqda “Росгранстрой” o‘zining rasmiy saytida.
Chegara punktlarining vaqtinchalik yopilishiga sabab «Алимбет» va «Сырым» chegaralararo o‘tkazish punktlarida rejalashtirilgan ta’mirlash ishlari ekani ta’kidlangan. Qozog‘iston tomonining ma’lumotlariga ko‘ra, rekonstruksiya ishlari 16 oy davomida olib boriladi. Chegara punktlarining ochilishi haqida “Росгранстрой” o‘zining rasmiy telegram sahifasida ma’lum qilgan.
Mazkur chegara punktlari orqali O‘zbekiston, Tojikiston, Qirg‘iziston fuqarolari muntazam o‘tar edi. Shuningdek, ushbu mamlakatlarga yuklar ham shu punktlardan o‘tkazilar edi.
“Росгранстрой” haydovchilarga Rossiya-Qozog‘iston davlat chegarasini kesib o‘tishni rejalashtirayotganda quyidagi alternativ yo‘llarni ko‘rib chiqishni tavsiya qildi:

С 1 февраля временно закроются два пункта пропуска на границе Казахстана и России.
Это касается пунктов пропуска «Орск» и «Маштаково» в Оренбургской области, сообщается на сайте Росгранстроя.
Причина: закрытие сопредельных пунктов пропуска «Алимбет» и «Сырым» на плановый ремонт. По информации казахстанской стороны, работы по реконструкции будут проводиться в течение 16 месяцев.
Напомним, что через эти контрольно-пропускные пункты границу переходили и граждане Узбекистана, Таджикистана и Кыргызстана, а также грузы в Центральную Азию.
В Росгранстрое посоветовали водителям при планировании пересечения российско-казахстанского участка госграницы рассматривать альтернативные маршруты следования через пункты пропуска: