14 август куни Махачқалъа чеккасидаги ёқилғи қуйиш шохобчасида юз берган портлаш оқибатида ҳалок бўлганлар орасида тўрт нафар Ўзбекистон фуқароси ҳам бор. Бу ҳақда Доғистон Республикаси раҳбари Сергей Меликов фожиадан бир ҳафта ўтиб маълум қилди.
Доғистон раҳбари, шунингдек, ҳалок бўлганларнинг оилаларига фожиадан кейин Доғистон жамғармалари томонидан 1 миллион рубл (10 минг доллардан ортиқ) миқдорида ёрдам кўрсатилишини таъкидлади.
Ҳалок бўлган ўзбекистонликларнинг шахси айтилмаган. Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги ҳозирча вазиятга изоҳ бермади.
14 август куни Махачқалъадаги ёқилғи қуйиш шохобчасида содир бўлган ёнғин ва портлаш оқибатида 35 киши ҳалок бўлди, 119 киши жароҳатланди, 400 дан ортиқ бино вайрон бўлди.

В результате взрыва 14 августа на заправке в пригороде Махачкалы среди погибших есть четыре гражданина Узбекистана. Об этом через неделю после трагедии заявил глава Республики Дагестан Сергей Меликов.
Глава Дагестана также отметил, что семьям погибших будет оказана помощь в размере 1 млн рублей (более $10 тыс), которые после трагедии собрали дагестанские фонды.
Личности погибших узбекистанцев не уточняются. В МИД Узбекистана пока не прокомментировали ситуацию.
14 августа в результате пожара и взрыва на заправке в Махачкале погибли 35 человек, 119 получили ранения, было разрушено более 400 зданий.