Dollarning 90 rubldan arzonlashi so‘nggi besh oy, 2024-yil 12-sentabrdan beri birinchi marta kuzatilmoqda. 13-fevral, Moskva vaqti bilan soat 10:33da dollar ₽4,495 yoki 4,78% ga arzonlashib, kurs 89,5005 gacha pasaydi, deb xabar bermoqda “Investing” ma’lumotlari. Rossiya banklararo bozorida Moskva vaqti bilan 10:33 holatiga ko’ra dollar 3,3% ga pasayib, kurs ₽90,88 gacha tushdi.
«Rubl chet el valyutalariga zarba berdi», – deb fikr bildirgan «БКС Мир инвестиций» eksperti Mixail Zeltser. Ekspertning tushuntirishicha, 12-fevral kuni geosiyosiy sabablar, xususan, Rossiya va AQSh prezidentlari birinchi marta telefon orqali muzokaralar o’tkazgani valyuta bozoridagi talab va taklif o’rtasidagi kuchli nomutanosiblik sabablarni kuchaytirdi.
Sankt-Peterburg banki tahlilchisi Viktor Grigoryevning aytishicha, rubl so’nggi kunlarda sezilarli darajada mustahkamlandi va geosiyosiy omil tufayli dinamika yanada kuchaydi.
«Vaziyatning ko’pchilik kutganidan tezroq rivojlanishi bozorni rubl bo’yicha o’z kutishlarini ommaviy ravishda qayta ko’rib chiqishga majbur qilmoqda, yaqin kelajakda aniq kutish mumkin bo’lgan yagona narsa – bu yuqori darajadagi o’zgaruvchanlik», – deb ta’kidlaydi ekspert.

Курс доллара к рублю (USD/RUB) на международном валютном рынке Форекс упал ниже отметки ₽90, это произошло впервые за пять месяцев — с 12 сентября 2024 года. На 10:33 мск доллар подешевел на ₽4,495, или 4,78%, его курс опустился до ₽89,5005, свидетельствуют данные Investing.
На российском межбанковском рынке по состоянию на 10:33 мск доллар терял 3,3%, курс снизился до ₽90,88.
«Рубль ударил по инвалютам», — прокомментировал динамику иностранных валют эксперт «БКС Мир инвестиций» Михаил Зельцер. Он пояснил, что вчера к сильному дисбалансу спроса и предложения на валютном рынке добавилось еще падение геополитической премии после того, как президенты России и США впервые с момента повторного вступления Дональда Трампа в должность провели телефонные переговоры.
Аналитик банка «Санкт-Петербург» Виктор Григорьев говорит, что рубль заметно укрепился в последние дни и на геополитическом факторе восходящая динамика рынка лишь усилилась. «Более быстрое, чем многие ожидали, развитие ситуации заставляет рынок массово пересматривать свои ожидания по рублю, в ближайшее время единственное, что можно точно ожидать, это повышенную волатильность», — подчеркивает эксперт.