Дунё аҳолиси ярим асрдан камроқ вақт ичида икки бараварга кўпайди ва 12 йил олдин бу кўрсаткич 7 миллиардни ташкил этган бўлса, 9 миллиардга етиши 14,5 йил давом этиши тахмин қилинмоқда.
15 ноябрь куни ҳисоб-китобларга кўра, дунё аҳолиси 8 миллиард кишига етди, деб хабар берди БМТ янгиликлар хизмати.
Дунё аҳолисининг икки баравар кўпайиши учун ярим асрдан камроқ вақт керак бўлди: 1974 йилда Ер юзида 4 миллиард одам бор эди. 12 йил ичида 7 миллиарддан 8 миллиардга кўтарилди.
Аммо кейинги 9 миллиардлик маррага эришиш учун тахминан 14,5 йил (2037 йилгача) керак бўлади. Бу эса глобал ўсишнинг секинлашишини акс эттиради. Дунё аҳолиси 2080 йилларда 10,4 миллиардга етиши керак, шундан кейин у 2100 йилгача бу даражада қолиши мумкин.
Бирлашган Миллатлар ташкилотининг Аҳолишунослик жамғармаси аҳоли ўсишининг қарийб 70%и даромади паст ва ўртадан пастроқ бўлган мамлакатлар ҳисобига тўғри келишига эътибор қаратди. Ва 8 миллиарддан 9 миллиардга кўтарилиш жараёнида юқоридаги даромадга эга бўлган икки гуруҳ мамлакатларида глобал ўсишнинг 90%дан ортиғини ташкил этиши кутилмоқда.
Яна бир муҳим тенденция мамлакатлар аҳолисининг ёш таркибига тегишли. Мутахассисларнинг фикрича, 2050 йилгача бўлган даврда 65 ёшгача бўлган аҳоли сонининг глобал ўсиши фақат даромади паст бўлган мамлакатларда содир бўлади, юқори ва ўртадан юқори даромадли мамлакатларда эса фақат кексалар сони ортади.
Дунёда миллиардлаб одамлар оғир шароитларда яшайди.
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби Антониу Гутерришнинг таъкидлашича, аҳоли сони тез ўсишининг асосий қисми “илм-фандаги ютуқлари ҳамда овқатланиш, соғлиқни сақлаш ва санитария соҳасидаги яхшиланишлар” туфайли амалга оширилган.
Шу билан бирга, у мазкур демографик ютуқлар миллиардлаб одамларнинг оғир шароитларда яшаётгани, юзлаб миллионлар тўйиб овқатланмаслик ва ҳатто очликдан азият чекаётгани соясида қолаётганини таъкидлади.
Кўп одамлар ўз уйларини тарк этишга мажбур бўлмоқдалар, жумладан урушлар ва иқлим офатлари бунга сабаб бўлмоқда. Буларнинг барчаси кескинлик ва тарқоқликнинг кучайишишга олиб келади.
Антонио Гутерраснинг фикрича, 8 миллиард одам яшайдиган дунёда “аҳоли ўсиш суръатлари энг юқори бўлган қашшоқ мамлакатлар учун ажойиб имкониятлар очилиши мумкин”. Ҳозирги демографик тенденцияларни ҳисобга олган ҳолда БМТ раҳбари ривожланган мамлакатларни камбағал ва ўртача даромади паст бўлган мамлакатларга ёрдам беришга чақирди.
БМТ соғлиқни сақлаш, таълим, гендер тенглиги ва барқарор ривожланишга йўналтирилган кичик инвестициялар ҳам иқтисодиёт ва одамлар ҳаётини ўзгартириши, аҳоли сони ортиши билан инсоният дуч келиши мумкин бўлган кўплаб муаммоларни ҳал қилиши мумкинлигини таъкидлайди. Бу ҳақда “Газета.уз” маълумот берди.

Население Земли достигло 8 млрд человек. Менее чем за полвека оно выросло в 2 раза, а 12 лет назад оно составляло 7 млрд. Однако достижение 9 млрд, по прогнозам, займёт около 14,5 лет, что отражает замедление глобального роста.
15 ноября, согласно расчётам, население Земли достигло отметки в 8 миллиардов человек, сообщила Служба новостей ООН.
Чтобы вырасти в два раза, населению планеты потребовалось меньше полувека: ещё в 1974 году людей на Земле было 4 миллиарда. С 7 до 8 миллиардов оно увеличилось за 12 лет.
Но достижение следующего рубежа — 9 миллиардов — займёт, согласно прогнозам, около 14,5 лет (до 2037 года), что отражает замедление глобального роста. Своего пика в 10,4 миллиарда человек население мира должно достичь в 2080-х годах, после чего оно останется на этом уровне до 2100 года.
В Фонде ООН по народонаселению (ЮНФПА) обращают внимание на то, что около 70% прироста населения происходит за счёт стран с низким уровнем дохода и уровнем дохода ниже среднего. Причём в процессе увеличения с 8 до 9 миллиардов, как ожидается, на эти две группы стран будет приходиться более 90% глобального роста.
Ещё одна немаловажная тенденция касается возрастного состава населения стран. В период до 2050 года, как полагают специалисты, глобальное увеличение численности населения в возрастной группе до 65 лет будет происходить исключительно в странах с низким уровнем дохода и уровнем дохода ниже среднего, в то время как в странах с высоким уровнем дохода и уровнем дохода выше среднего увеличиваться в основном будет лишь число пожилых людей.
Миллиарды людей живут в тяжёлых условиях
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш отметил, что во многом быстрый рост населения стал возможным благодаря «прорывам в науке и улучшениям в сферах питания, здравоохранения и санитарии».
Вместе с тем он подчеркнул, что эти демографические достижения омрачены тем, что миллиарды людей живут в тяжёлых условиях, сотни миллионов страдают от недоедания и даже голода. Многие люди вынуждены покидать свои дома, в том числе из-за последствий войн и климатических бедствий. Всё это порождает рост напряжённости и разобщённости.
Антониу Гутерриш уверен, что в мире с населением в 8 миллиардов человек «для некоторых беднейших стран с наиболее высокими показателями прироста населения могут открыться невероятные возможности». С учётом имеющихся демографических тенденций глава ООН призвал развитые государства помочь бедным странам и странам с доходами ниже среднего уровня.
В ООН отмечают, что даже относительно небольшие инвестиции в здравоохранение, образование, обеспечение гендерного равенства и устойчивого развития могут преобразовать экономику и жизнь людей, решить многие из тех проблем, с которыми человечество может столкнуться по мере роста своей численности. Об этом пишет “Газета.уз”.