AQSH prezidenti Donald Tramp qonuniy immigratsiya maqomiga ega bo‘lmagan ota-onalarning AQSHda tug‘ilgan bolalariga fuqarolikni cheklash haqidagi farmonni imzoladi. Bu AQSH Konstitutsiyasiga 1868-yildan buyon mazkur mamlakatda tug‘ilgan har bir kishiga fuqarolikni kafolatlagan 14-tuzatishga zid, deb hisoblanmoqda.
Trampning ta’kidlashicha, Qo‘shma Shtatlarda ota-onasidan mamlakatda qonuniy maqomga ega bo‘lmagan yoki vaqtinchalik vizada tug‘ilgan bolalar avtomatik ravishda fuqarolikni olmasligi kerak. Bu «fuqaroligi yo‘q» ta’rifini kengaytiradi va ota-onasi AQSHda qonuniy asoslarsiz yoki vaqtinchalik vizalarsiz bo‘lgan bolalarni fuqarolikdan chiqarib tashlaydi. Ilgari, bu band faqat xorijiy diplomatlar va xorijiy davlatlar harbiy xizmatchilarining farzandlariga nisbatan qo‘llaniladi, deb hisoblanar edi.
Aksar ekspertlar farmonni konstitutsiyaga zid, deb hisoblaydi, chunki 14-tuzatish Qo‘shma Shtatlarda tug‘ilgan har bir kishining fuqaroligini aniq kafolatlagan. Amerika fuqarolik erkinliklari ittifoqi (ACLU) va 22 shtatning bosh advokatlari bu buyruq Konstitutsiyaga zid ekanligini aytib, sudga da’vo bilan chiqishdi. Konservativ sudyalar hukmronlik qiladigan sudning hozirgi tarkibini inobatga olgan holda, AQSH Oliy sudi ishlarni ko‘rib chiqishi kutilmoqda.
Trampning farmoni AQSHning immigratsiya siyosatidagi jiddiy o‘zgarishlar bo‘layotganini anglatadi va millionlab odamlar uchun uzoq muddatli oqibatlarga olib kelishi mumkin.
AQSh prezidentining o’zi bu farmon konstitutsiyaga zid deb topiladimi yoki yo’qligini bilmaydi. Uning ta’kidlashicha, Qo’shma Shtatlar “yer huquqi”ni tan olgan dunyodagi yagona davlat, degan edi. Aslida, bu to’g’ri emas: Kanada, Meksika va Janubiy Amerikaning aksariyat davlatlarida tug‘ilish fuqarolikning berilishi uchun kifoya bo‘ladi.

Президент США Дональд Трамп подписал указ, ограничивающий предоставление гражданства детям, рожденным на территории США от родителей без законного иммиграционного статуса. Этот шаг направлен на изменение традиционного толкования 14-й поправки Конституции США, которая с 1868 года гарантирует гражданство всем, кто рождается в стране.
Трамп утверждает, что дети, рожденные в США от родителей, находящихся в стране без законных оснований или по временным визам, не должны автоматически получать гражданство. Это расширяет понятие «неподданных» и исключает из гражданства детей, чьи родители находятся в США без законных оснований или по временным визам. Ранее считалось, что эта оговорка касается только детей иностранных дипломатов и военнослужащих иностранных государств.
Многие эксперты считают указ неконституционным, так как 14-я поправка прямо гарантирует гражданство всем, кто рождается в США. Американский союз гражданских свобод (ACLU) и генеральные прокуроры 22 штатов подали иски против указа, утверждая, что он нарушает Конституцию. Ожидается, что Верховный суд США рассмотрит эти дела, учитывая текущий состав суда с преобладанием консервативных судей.
Теперь такая практика может быть ограничена, что повлияет на иммиграционные потоки и права детей, рожденных в США от родителей без законного статуса.
Таким образом, указ Трампа представляет собой значительное изменение в иммиграционной политике США и может иметь долгосрочные последствия для миллионов людей, включая граждан России.
Сам президент США не знает, будет ли этот указ признан неконституционным. Он заявил, что США — единственная страна мира, которая до сих пор признает право почвы. На самом деле это не так: таких государств более 30, среди них Канада, Мексика и большинство южноамериканских государств.
Опрошенные The Washington Post юристы считают, что ограничение права почвы может стать ударом по Конституции