Rossiyada yangi qoidalar tayyorlanmoqda: Ichki ishlar vazirligi maktabda o‘qimayotgan yoki rus tilidan majburiy imtihondan o‘ta olmagan chet ellik bolalar haqida ma’lumot olishni boshlaydi.
Ma’lumotlar «Моя школа», Migratsion qayd, ЕПГУ va boshqa ma’lumotlar bazalaridan to‘planadi. Bunda Ta’lim vazirligi, Raqamli rivojlanish vazirligi, Rosobrnadzor va mintaqaviy hokimiyatlar ishtirok etmoqda.
Davlat Dumasi 2025-yilning yozida ma’lumotlar almashinuvi to‘g‘risidagi qonunni qabul qildi. Qonunga ko‘ra, Ichki ishlar vazirligi migratsiya qaydiga olingan bolalar ro‘yxatini maktablarga yuboradi. Maktab va kollejlar esa bolani qabul qilingani yoki qilinmagani haqida hisobot berishlari kerak.
Bu chora-tadbirlar Prezident Vladimir Putinning 2024-yil oktyabrdagi ko‘rsatmasi bilan bog‘liq. Maqsad – migrant bolalarning Rossiyadagi hayotga tezroq moslashishini ta’minlash.
Rosobrnadzor ma’lumotlariga ko‘ra, vaziyat hozircha muammoli. Chet ellik bolalarning atigi 12,6 foizi rus maktablarida o‘qiyapti. 2025-yilning aprelidan avgustigacha ota-onalar 23,6 ming nafar bola uchun hujjat topshirgan bo‘lsa, atigi 8,2 ming nafari to‘liq hujjatlar to‘plamini taqdim etgan. Rus tili bo‘yicha imtihon topshirgan 5940 nafar bolalarning faqat yarmi o‘tgan.
Muhojir ota-onalar barcha hujjatlarni o‘z vaqtida topshirishlari va farzandlarini testga tayyorlashga yordam berishlari kerak. Bundan buyon maktabga bormayotgan har bir bola haqidagi ma’lumotlar Ichki ishlar vazirligiga yuboriladi.

В России готовят новые правила: МВД начнет получать информацию о детях-иностранцах, которые не учатся в школе или не прошли обязательный экзамен по русскому языку.
Данные будут приходить из разных систем — «Моя школа», миграционный учет, ЕПГУ и других баз. В этом участвуют Министерство просвещения, Минцифры, Рособрнадзор и региональные власти.
Закон об обмене данными Госдума приняла летом 2025 года. По нему МВД будет отправлять школам списки детей, которые стоят на миграционном учете. А школы и колледжи должны будут сообщать обратно — приняли они ребенка или нет.
Такие меры связаны с поручением президента Владимира Путина еще от октября 2024 года. Цель — чтобы дети мигрантов не выпадали из системы образования и могли быстрее привыкнуть к жизни в России.
По данным Рособрнадзора, ситуация пока сложная. В российские школы зачисляют только 12,6% детей иностранцев. С апреля по август 2025 года родители подали документы на 23,6 тысячи детей, но полный комплект бумаг предоставили только 8,2 тысячи. Из тех, кто пришел на экзамен по русскому языку — это 5,94 тысячи детей, — успешно справилась лишь половина.
Поэтому важно: родители должны вовремя сдавать все документы и помогать детям готовиться к тестированию. Теперь информация о каждом ребенке, который не учится, будет попадать в МВД.