2026-yil 1-yanvardan boshlab Rossiyadagi migrantlar rus tili testlarini faqat kompyuterlarda va masofaviy texnologiyalardan foydalangan holda topshirishni boshlaydi, deb xabar beradi RIA Novosti Rossiya Ta’lim va fan vazirligiga tayanib.
«2026-yil 1-yanvardan boshlab davlat idoralari rus tili, Rossiya tarixi va Rossiya qonunchiligi asoslari fanlaridan faqat kompyuter va masofaviy texnologiyalardan foydalangan holda imtihonlar o’tkazishlari shart», deyiladi bayonotda.
Hozirda imtihon jarayonining shaffofligini ta’minlash va bilimlarni baholashda inson omilini minimallashtirishga qaratilgan ushbu chorani bajarish bo’yicha tayyorgarlik ishlari olib borilmoqda.
«O’zgarishlar shuningdek, imtihon savollarini har oy yangilashni va javoblarni ochiq holda joylashtirishning avvalgi ko‘rinishidan voz kechishni ham nazarda tutadi», deb qo’shimcha qilgan Rossiya Ta’lim va fan vazirligi.
Imtihonlar hozirda Rossiya Federatsiyasining barcha sub’ektlari va undan tashqaridagi 203 ta joyda mavjud. Rosobrnadzor chet el fuqarolari uchun rus tili chet tili sifatida, Rossiya tarixi va qonunchilik asoslari fanlaridan imtihon o’tkazilishini nazorat qiladi.

В России мигранты с 1 января 2026 года начнут сдавать тестирование на знание русского языка исключительно на компьютерах и с использованием дистанционных технологий, сообщает РИА Новости со ссылкой на Минобрнауки РФ.
«С 1 января 2026 года … государственные учреждения обязаны проводить экзамен по русскому языку как иностранному, истории России и основам российского законодательства исключительно с использованием компьютерных и дистанционных технологий», — говорится в сообщении.
В настоящее время проводят подготовительные мероприятия по обеспечению данной меры, призванной повысить прозрачность экзаменационной процедуры и минимизировать человеческий фактор в оценке знаний.
«Изменениями предусмотрено также ежемесячное обновление экзаменационных заданий и отказ от ранее существовавшей практики размещения ответов на них в открытом доступе», — добавили в Минобнауки РФ.
Возможность сдать экзамены есть сегодня в 203 пунктах на территории всех субъектов РФ и за ее пределами.
Контроль и надзор в сфере проведения экзамена для иностранных граждан по русскому языку как иностранному, истории России и основам законодательства осуществляет Рособрнадзор.