Rossiya Davlat Dumasi ish beruvchilarga mintaqada chet ellik ishchilar soniga cheklovlar o’rnatilgan bo’lsa, migrantlarni ishdan bo’shatishga ruxsat beruvchi qonunni qabul qildi. Yangi protsedura Mehnat kodeksining 327.6-moddasiga kiritildi va rasman bu huquqni mustahkamlandi.
Endi, agar mahalliy hokimiyat organlari migrantlarni yollashga cheklov qo’ysa, kompaniyalar qonunni buzish xavfisiz ba’zi xorijiy xodimlarini ishdan bo’shatishlari mumkin bo’ladi. Ilgari ish beruvchilar mintaqaviy qaror migrantlar sonini kamaytirishni talab qilsa ham, ammo ular bu sababga ko’ra ularni rasman ishdan bo’shata olmas edi. Bu nizolar va sud jarayonlariga olib kelgan.
O’zgartirishlar «Новые люди» partiyasi deputatlari tomonidan taklif qilingan. Ular qonun huquqiy noaniqlikni bartaraf etish va ish beruvchilarni jarimalardan himoya qilish uchun zarurligini iddao qiladi.
2014-yildan beri Rossiya hududlari xorijiy ishchilarni yollashga o’z cheklovlarini qo’yish huquqiga ega. Agar kompaniya ruxsat etilgan migrantlar sonidan oshsa, u 800 000 dan 1 million rublgacha jarimaga tortiladi yoki ikki haftagacha vaqtinchalik yopiladi.
Amalda, bunday cheklovlar ba’zi hududlarda, ayniqsa mahalliy aholi orasida ishsizlik darajasi yuqori bo’lgan hududlarda allaqachon mavjud. Endilikda joriy etilgan cheklovlar ishdan bo’shatish uchun rasmiy asos sifatida qaraladi va ish beruvchilar sudga tortilish xavfisiz migrantlar bilan shartnomalarni bekor qilishlari mumkin bo’ladi.
Yangi qonun Federatsiya Kengashi tomonidan ma’qullanganidan va prezident tomonidan imzolanganidan keyin kuchga kiradi.

Государственная дума России приняла закон, который разрешает работодателям увольнять мигрантов, если в регионе установлены лимиты на количество иностранных работников. Новый порядок внесён в статью 327.6 Трудового кодекса и официально закрепляет это право.
Теперь, если местные власти установят ограничение на приём мигрантов, предприятия смогут сократить часть сотрудников-иностранцев без риска нарушить закон. Раньше работодатели оказывались в сложной ситуации: по региональному решению нужно было уменьшить число мигрантов, но формально уволить их по этой причине было нельзя. Это приводило к конфликтам и судам.
Поправки предложили депутаты партии «Новые люди». Они объяснили, что закон нужен для того, чтобы устранить правовую неопределённость и защитить работодателей от штрафов.
С 2014 года российские регионы имеют право вводить собственные лимиты на приём иностранных работников. Если компания превышает разрешённое число мигрантов, ей грозит штраф от 800 тысяч до 1 миллиона рублей или временное закрытие на срок до двух недель.
На практике такие ограничения уже действуют в некоторых областях, особенно в тех, где высокий уровень безработицы среди местного населения. Теперь введённые лимиты будут считаться официальным основанием для увольнения, и работодатель сможет расторгать договор с мигрантом без риска получить судебный иск.